10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Szybenik

Wzmiankowany po raz pierwszy w roku 1066 Szybenik (chorw. Šibenik) został założony przez Chorwatów, co czyni go najstarszym rodzimym miastem nad Adriatykiem. Po tym jednak, gdy w 1412 roku Dalmacja została sprzedana Wenecjanom, Szybenik znalazł się pod panowaniem Republiki, co w 1647 roku ściągnęło nań krwawe walki z Imperium Osmańskim. Na domiar złego już w XVI wieku zaraza zdziesiątkowała tutejszą ludność, przez co powstanie z kolan było procesem długotrwałym i o wiele bardziej mozolnym, niż w innych miastach wybrzeża. Ewidentnie jednak nie wpłynęło to znacznie na wygląd tutejszej starówki, wyciągniętej rodem z najwspanialszej bajki. Łatwo bowiem zakochać się w wielu miejscach w Chorwacji, ale Dubrownik i Szybenik biją resztę na głowę. 

10 bajkowych miasteczek we Francji

Niekwestionowaną perłą jest tu gotycko-renesansowa katedra św. Jakuba (chorw. Katedrala sv. Jakova u Šibeniku) wzniesiona w całości z kamienia bez zaprawy, co pozwoliło tutejszym architektom osiągnąć niesamowitą harmonię. Oprócz architektury i fryzu zdobionego 71 rzeźbionymi twarzami mężczyzn, kobiet i dzieci w jego wnętrzu szczególne wrażenie robi XVII-wieczny ołtarz główny oraz baptysterium, zdobione wspaniałym plafonem z rzeźbami aniołów. Nie bez powodu zresztą budynek od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnie zresztą, jak górująca nad miastem twierdza św. Michała (znana również jako twierdza św. Anny) (chorw. Tvrđava sv. Mihovila u Šibeniku) z XVI wieku, należąca do całego łańcucha fortyfikacji, chroniących Szybenik przed Turkami. Wśród reszty ważnych fortów znajdują się także: Tvrđava Šubićevac, Tvrđava sv. Ivana oraz Utvrda sv. Nikole, oferujące znakomity widok na miasto. Zdecydowanie warto więc zatracić się w uliczkach Szybenika, aby odkryć jeszcze więcej skarbów.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!