10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Dubrownik

Lista 10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji niczym byłaby bez Dubrownika. Trudno bowiem nie zgodzić się, że to nie tylko najpiękniejsze miasto Chorwacji, ale i jedno z najpiękniejszych miast świata. Tu wszystko bowiem wygląda jak sceneria do filmu fantasy, co wykorzystali choćby twórcy Gry o Tron. A za tę jakże fantastyczną scenerię odpowiada niezależność od Republiki Weneckiej, której nie udało się uzyskać innym miastom Dalmacji. Dzięki Pokoju w Zadarze z 1358 roku już w XIV wieku Dubrownik, obok Wenecji i Ankony, stał się najważniejszym ośrodkiem morskim i handlowym na Adriatyku. Niesamowicie prężnie rozwijająca się Republika Dubrownika załamała się dopiero w roku 1667, kiedy miasto nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Choć nie bez wysiłku udało się dźwignąć je z ruin, to raz jeszcze przyszło mu mierzyć się z niszczycielskimi siłami, tym razem człowieka, podczas ośmiomiesięcznego oblężenia w roku 1991. 

Troyes – Drewniana Makieta

Wpisana od 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówka jest niczym muzeum pod gołym niebem. Zamknięto je w pierścieniu monumentalnych obwarowań (XIV-XVII w.), które naszpikowano aż 15 wieżami, 5 bastionami oraz jedną twierdzą (św. Jana) i dwoma fortami poza ich obrębem (Lovrijenac i Revelin). W takim otoczeniu znalazła się min. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (chorw. Dubrovačka katedrala Uznesenja Marijina), wzniesiona jak znaczna większość zabytków miasta w duchu renesansu oraz baroku. Jej wnętrze uświetnia min. poliptyk Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Tycjana oraz szereg relikwiarzy (XI-XIX w.) przechowywanych w katedralnym skarbcu. Równie ciekawe są też kościoły św. Błażeja (chorw. Crkva sv. Vlaha), św. Ignacego (chorw. Crkva sv. Ignacija) oraz Zbawiciela (chorw. Crkva sv. Spasa). Na szczególną uwagę zasługuje też Wielka Studnia Onufrego (chorw. Velika Onofrijeva česma) czy Wzgórze Srđ, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto u podnóży. W tym miejscu nie sposób się nie zakochać!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!