10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Zadar

Od zarania dziejów Zadar jest jednym z najważniejszych miast na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Najstarsze ślady człowieka sięgają bowiem 15 tys. lat wstecz, ale to Rzymianie oraz Wenecjanie przepisali historię miasta na nowo. Po wejściu Zadaru w skład Republiki Weneckiej w 1409 roku miasto stało się największą jej twierdzą, mającą bronić państwa kupieckiego przed rosnącym zagrożeniem ze strony Imperium Osmańskiego. Funkcję swoją spełniło, choć bombardowania z czasów II wojny światowej przygasiły nieco jego dawny splendor. Na szczęście pieczołowicie odbudowane zabytki wciąż przypominają nam o jego potędze i wielkim znaczeniu, o którym świadczą dziś przede wszystkim renesansowe mury miejskie, wpisane w 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czarnogóra samochodem – Dzika Piękność

W ich obrębie odnajdziemy mnóstwo zachwycających monumentów skupionych wokół rzymskiego forum. Na pierwszy plan wysuwa się tu dwukondygnacyjny kościół św. Donata (chorw. Crkva sv. Donata u Zadru) wzniesiony przy użyciu spoliów w IX wieku. Tuż obok leży także XVIII-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny (chorw. Benediktinski samostan sv. Marije u Zadru), którego zabudowania klasztorne posłużyły jako Muzeum Sztuki Sakralnej. Wśród zabytków sacrum Zadaru wymienić trzeba również katedrę św. Anastazji (chorw. Zadarska katedrala sv. Stošije) i kościół św. Chryzogona z XII wieku oraz kościół św. Szymona (franciszkanów) z wieku XIII (z zachwycającym sarkofagiem św. Szymona z listy UNESCO). Świetnym zwieńczeniem kościelnej wręcz podróży po zaułkach Zadaru będzie odpoczynek na nabrzeżu, przy koncercie morskich organów, których koncerty przy zachodzącym słońcu gromadzą codziennie niezliczoną rzeszę fanów.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!