10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Varaždin

Varaždin wzmiankowane było już u schyłku XII wieku, w dokumencie króla Beli III, zaś w roku 1209 węgierski król, Andrzej II, nadał mu zaszczytny tytuł miasta królewskiego. Od tego momentu rozwijało się ono wokół średniowiecznej twierdzy, która niejednokrotnie chroniła mieszkańców przed najazdem Turków. Co ciekawe, w roku 1756 miasto wybrano na stolicę Chorwacji, ale ogromny pożar, który wybuchł tu zaledwie 20 lat później zniszczył niemal 80% wszystkich zabudowania. Skutkiem tego jakże nieszczęśliwego wydarzenia całą administrację państwową przeniesiono do Zagrzebia. Varaždin zaś w kolejnych dekadach przeszedł gruntowną przebudowę i rozbudowę, które zakłóciły jego idealny – symetryczny wygląd.

Katedra w Spiskiej Kapitule – Słowacki Watykan

Pomimo tragedii miasto wciąż posiada całą gamę wspaniałych zabytków na czele z XVI-wieczną twierdzą Stari Grad (chorw. Stari grad Varaždin), która od 1925 roku służy jako miejsce wystaw dla Muzeum Miejskiego. Poza tym podziwiać możemy tu XVII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (chorw. Varaždinska Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije Na Nebo), podniesiony do godności katedry w roku 1997 czy też XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja (chorw. Crkva Sv. Nikole Varaždin). Poza tym na uwagę zasługuje Plac króla Tomisława (chorw. Trg kralja Tomislava) z XVI-wiecznym ratuszem. Ciekawa jest także XVII-wieczna apteka z XVIII-wiecznymi freskami, a i niełatwo przejść obojętnie wobec mnogości pałacy szlacheckich, wypełniających uliczki Starego Miasta. To miejsce ma w sobie pełno uroku, choć tak odmiennego od miast nad wybrzeżem…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!