10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Katedra w Otranto

Poświęcona Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny katedra w Otranto (wł. Cattedrale di Santa Maria Annunziata) jest niesamowitą pamiątką po rządach Normanów w Apulii. Wzniesiono ją w formie trójnawowej bazyliki w duchu romanizmu u schyłku XI wieku. Jej podłogę pokryto fantastycznymi mozaikami, a ściany udekorowano freskami, które zniknęły podczas najazdu Turków w roku 1480. Mało tego, najeźdźcy po zdobyciu miasta przekształcili budowlę w meczet, doprowadzając do znacznych zniszczeń w strukturze budynku. Jej odbudowy dokonano dopiero w XVI wieku, choć już wiek później świątynia przeszła kolejne zmiany. 

10 bajkowych miasteczek we Francji

Do dziś zachowała się tu wspaniała mozaikowa podłoga, uważana jest za jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych przykładów sztuki średniowiecznej we Włoszech. Przedstawia ona szeroką gamę scen biblijnych, wydarzeń historycznych, postaci mitologicznych i symbolicznych, wśród których wyróżnia się Drzewo Życia – motyw centralny, łączący różne sceny i symbole. Na wykonane przez mistrza Pantaleona w latach 1163-1165 dzieło składa się ok. 600 tys. wapiennych płytek, rozciągniętych na 52 m przez nawę i prezbiterium aż do apsydy. Już od wejścia więc przyjmujemy zaproszenie do teologicznej podróży ścieżkami labiryntu, którego symbolika nierzadko pozostaje nieodgadniona. Mimo to jednak warto tę podróż podjąć.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!