10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Katedra w Trani

Położenie nad taflą Morza Adriatyckiego sprawia, że katedra w Trani (wł. Basilica cattedrale di Santa Maria Assunta) to jeden z najbardziej pocztówkowych widoków Apulii. Jej budowę rozpoczęto w roku 1099, w miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni, poświęconej Dziewicy Maryi. Co ciekawe, jej poprzedniczki nie zburzono w całości, oszczędzając kryptę z confessio, gdzie czczono relikwie świętego biskupa Brindisi, Leucjusza. To nad nią powstał kościół dolny, w którym z kolei oddawano cześć szczątkom doczesnym św. Mikołaja. Charakteryzuje go piękny las eleganckich kolumn z greckiego marmuru, stanowiący podporę dla kościoła Matki Boskiej Wniebowziętej nad nim. 

10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Jego wnętrze olśniewa romańskim ascetyzmem form, którego świetnym owcem są także brązowe drzwi Barisana di Trani, wykonane ok. roku 1175. Mistrz przedstawił na nich „Historię Zbawienia”, tworząc jeden z najciekawszych przykładów tego rodzaju drzwi w południowych Włoszech. Ich oryginał znajduje się w katedrze, a kopia uświetnia marmurowy portal o bogatej dekoracji zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu. U jego podnóży znajdują się dwa lwy, będące symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Oprócz portalu na uwagę zasługuje także wolnostojąca wieża, wzniesiona pomiędzy rokiem 1230 a 1239. Warto też zwrócić uwagę na relikty mozaiki podłogowej w prezbiterium podobnej jakością, tematyką i wykonaniem do tej z katedry w Otranto (1165).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!