10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Ostuni

Kolejnym z serii białych miasteczek Apulii jest czarujące Ostuni, la Città Bianca. Zbudowane na szczycie wzgórza w celu ochrony przed najeźdźcami jest prawdziwym labiryntem domków, których biel chroni je z kolei przed palącym słońcem południa. U dołu opasano je potężnymi murami miejskim, które po dziś dzień strzegą XV-wieczne: Porta di San Demetrio oraz Porta Nova. Dolne miasto skoncentrowane jest wokół Piazza della Libertà z XVIII-wieczną Kolumną św. Oroncjusza (wł. Colonna di Sant’Oronzo), patrona miasta. Naprzeciwko niej zaś jawi się potężny Palazzo Municipale, ratusz mieszczący się w dawnym klasztorze franciszkanów.

Górne miasto z kolei skupione jest wokół późnogotyckiej konkatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Concattedrale di Santa Maria Assunta). Jej wnętrze zachwyca mnogością barokowych dekoracji, łącznie ze wspaniałymi malowidłami sufitu. Trzeba zaznaczyć, że jej rozeta z fasady zachodniej ma być drugą, co do wielkości rozetą po tej z barcelońskiej Santa Maria del Pi. Na szczególną uwagę w panoramie zasługuje również dawny kościół św. Wita (wł. Chiesa di San Vito Martire) z XVIII wieku, z imponującą fasadą zachodnią, za którą dziś mieści Muzeum Sztuki. Świątyń jest tu oczywiście znacznie więcej, a ich odkrywanie, połączone z fantastycznymi widokami na Adriatyk będzie czystą przyjemnością. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!