10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Alberobello

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Apulii jest Alberobello. W świecie kojarzone przede wszystkim z małych wapiennych domków ze stożkowymi dachami, których pokaźny zbiór przywodzi na myśl wioskę krasnoludków. Zwane trulli, w znacznej większości parterowe budynki, wznoszono bez zaprawy, aby łatwo i szybko można było je rozebrać. Związane było to z niższymi podatkami, które płacono od terenów bez stałych osad. A za taką Alberobello uchodziło. Same budowle służyły zaś początkowo jako magazyny lub schrony, choć z czasem stały się głównym miejscem zamieszkania. Ze względu na ich wyjątkową konstrukcję oraz znaczenie historyczne w 1996 roku miasto znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

10 najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze

Dziś jego reprezentacyjną dzielnicą jest Rione Monti w południowej części Starego Miasta. Podziwiać można tu 1030 trulli, z których wiele zostało przekształconych w sklepy, kawiarnie czy małe muzea. Osobliwością wśród nich jest zaś XX-wieczny kościół św. Antoniego, nawiązujący w swej formie do tradycyjnej zabudowy. Na przeciwległym wzgórzu, Rione Aia Piccola, podobnych domków jest 590, a wśród nich zobaczyć można min. Museo del Territorio „Casa Dottor Giacomo Giuseppe Pezzolla”, czyli muzeum miejskie poświęcone kulturze i terytorium Alberobello, powstałe z połączonych ze sobą aż 15 trulli. Panoramę tej części zdominowała sylweta kościoła św. Kosmy i Damiana z XIX wieku. Całość tworzy unikatowy klimat, oferujący wyjątkowe spojrzenie na wiejską przeszłość Włoch i pomysłowość architektoniczną, co czyni Alberobello obowiązkowym celem podróży dla tych, którzy zamierzają odwiedzić Apulię.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!