10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Bari

Wśród 10 najpiękniejszych miejsc w Apulii nie mogło zabraknąć również stolicy regionu, czyli Bari. Naznaczone wpływami wielu kultur miasto poszczycić się może bowiem wachlarzem urzekających zabytków, wśród których prym wiedzie bazylika św. Mikołaja (wł. Basilica di San Nicola di Bari). Kościół ten jest ważnym miejscem pielgrzymkowym, ponieważ to tu znajdują się relikwie jednego z najbardziej rozsławionych w świecie świętych. Poza tym, wznoszona od 1079 roku świątynia jest jednym ze wspaniałych przykładów apulijskiego romanizmu, gdzie podziwiać można także min. XI-wieczny tron biskupa Eliasza czy XII-wieczne cyborium. W podobnym tonie utrzymana jest też tutejsza katedra pw. św. Sabina (wł. Duomo di Bari) z barokową kryptą. Naturalnie zabytków sakralnych w mieście jest znacznie więcej, jak choćby romańskie kościoły św. Grzegorza czy św. Marka.

Do istotnych punktów na mapie miasta dodać należy wszak Castello Federiciano, twierdzę u wrót Bari Vecchia, którą w XII wieku wznieśli Normanowie. Ponadto warto przyjrzeć się bliżej XVI-wiecznemu Pałacowi Sforzów oraz pręgierzowi (wł. Colonna della Giustizia), datowanemu na wiek XI. Wypada też wiedzieć, że miasto zwiedzać można zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Ciekawostką dla fanów włoskiej kuchni będzie wizyta na Strada Barone, gdzie panie godzinami przygotowują wielosmakowe makarony. Dodatkowym atutem jest też położenie miasta nad morzem, co sprzyja potraktowaniu go jako idealnego miejsca na dłuższy wypoczynek. Szczególnie, że okolica jest, jak widać, naprawdę piękna!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!