10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Castel del Monte

Lista 10 najpiękniejszych miejsc w Apulii nie byłaby kompletna bez najsłynniejszego skarbu regionu, czyli Castel del Monte. Wzniesiony w XIII wieku przez cesarza Fryderyka II Hohenstaufa zamek pozostaje do dziś jedną wielką zagadką. Jego położenie bowiem nie miało bowiem znaczenia strategicznego, a brak fos oraz kilka innych niezrozumiałych rozwiązań poddaje w wątpliwość jego funkcje obronne. Być może więc miał być to pałac myśliwski? A może po prostu żywy dowód cesarskiej władzy? A gdyby była to jednak świątynia, np. nauki, której tak chętnie poświęcał się cesarz? Historycy nie są w tym względzie zgodni. Zwłaszcza przez przepełnioną mistycyzmem symbolikę budowli, która nie bez przyczyny stała się tłem dla ekranizacji słynnej powieści „Imię Róży” Umberta Eco. 

Ośmiokąt, na którym oparty jest plan założenia to figura pośrednia pomiędzy kwadratem (symbolem ziemi), a kołem (symbolem nieba), zatem stanowi przejście pomiędzy jednym a drugim. Nawet samo położenie kompleksu wydaje się obliczone tak, aby rzucać cienie o określonym kształcie w dni przesilenia i równonocy. Jego kształt przypomina zaś Kopułę na Skale w Jerozolimie, którą Fryderyk II musiał widzieć podczas VI krucjaty, lub Kaplicę Palatyńską w Akwizgranie. Niezależnie od przeznaczenia z architektonicznego punktu widzenia dzieło jawi się jako rygorystyczna synteza wiedzy matematycznej, geometrycznej i astronomicznej. Dzięki temu, ale też dzięki niezmiennej od wieków formie, w 1996 roku budynek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!