10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Locorotondo

Locorotondo to urocze miasteczko, słynące z okrągłego kształtu historycznego centrum (skąd też wzięło swoją nazwę), które kaskadami wąskich, białych uliczek pnie się na szczyt 400-metrowego wzgórza. To w tym miejscu bowiem znajdował się benedyktyński klasztor, wokół którego rozwinęło się znane nam miasto. Dziś w jego miejscu podziwiać możemy arcydzieło apulijskiego baroku, kościół św. Jerzego (wł. Chiesa di San Giorgio Martire), w którym zachowało się kilka cennych dzieł sztuki z XIX-wiecznym ołtarzem patrona na czele. Do grona wartych odwiedzenia świątyń dodać trzeba również kościół św. Mikołaja oraz kościół Madonna della Greca, będący najstarszym budynkiem sakralnym w Locorotondo.

Poza tym uwagę w mieście zwraca XVIII-wieczny Palazzo Morelli, skrywający liczne dzieła sztuki, a także Palazzo Comunale z tego samego okresu. Urządzone w nim muzeum świetnie dopełni sensu każdej wizyty w mieście, zaś wspinaczka na przylegającą doń 22-metrową wieżę dostarczy niesamowitych wrażeń. Roztaczają się stąd bowiem wspaniałe widoki na leżącą u podnóży miasta Valle d’Itria, usianą domkami trulli oraz bezkresem winnic, gajów oliwnych i pól uprawnych. Nic więc dziwnego, że Locorotondo należy do stowarzyszenia Borghi più belli d’Italia (pol. Najpiękniejsze wioski we Włoszech), bo bez wątpienia jest ono idealnym miejscem dla podróżników poszukujących autentycznego włoskiego uroku.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!