10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Gravina in Puglia

Gravina in Puglia to urocza kuzynka zjawiskowej Matery, słynąca z kompleksu jaskiń i podziemnych korytarzy, wykorzystywanych już od czasów starożytnych aż do średniowiecza jako domy, magazyny i miejsca schronienia. Po dziś dzień zachowało się całkiem sporo tego typu obiektów, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują przynajmniej trzy podziemne świątynie: krypta św. Wita (wł. Cripta di San Vito Vecchio), kościół Matki Bożej Gwiaździstej (wł. Chiesa Madonna della Stella) czy kościół Najświętszej Maryi Panny Anielskiej (wł. Chiesa Santa Maria degli Angeli). Ważniejsze wszak, i być może nieco ciekawsze, są obiekty sakralne na powierzchni, wśród których wyróżnia się konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Concattedrale di Santa Maria Assunta). Sięgający korzeniami wieku XI kościół to piękny przykład baroku z zachwycającym sufitem oraz trójnawową kryptą, udekorowaną XVI-wiecznymi freskami. 

Ciekawe są również: XVII-wieczny kościół Czyśćca (wł. Chiesa del Purgatorio) oraz XVIII-wieczny kościół św. Franciszka (wł. Chiesa di San Francesco), ale chyba największe zainteresowanie budzi tu Most-Akwedukt (wł. Ponte-Acquedotto). Wzniesiony w XVIII wieku most prowadzi na wschód, do średniowiecznego bastionu, będącego jedyną pozostałością dawnych murów miejskich, które broniły Graviny przed licznymi oblężeniami. Sam most wystąpił zresztą w filmie o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać” z 2021 roku, co z pewnością przysporzyło miastu popularności. Warto też dodać, że to stąd pochodził papież Benedykt XIII (1724-1730), którego obecność wciąż da się zauważyć tu i ówdzie. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!