10 najpiękniejszych miejsc w Apulii

Lecce

Bogate dziedzictwo wielowiekowej architektury sprawia, że Lecce jest wyjątkowym punktem na mapie regionu. Nie dość bowiem, że posiada dwa rzymskie amfiteatry, to jeszcze tkanka Starego Miasta przywodzi na myśl makietę do filmu. Wszystko to dzięki panowaniu Burbonów w Królestwie Neapolu, na których rządy przypadł czas wielkiego rozkwitu miasta. Naturalnie więc odzwierciedlono to w budowie wspaniałych pałaców i świątyń w popularnym wówczas stylu barokowym. Stąd też, nieraz patetycznie, Lecce określa się Perłą Baroku, co ma głębszy sens, jeśli by wziąć pod uwagę znaczenie słowa barroco, czyli perłę o nieregularnym kształcie. 

Pośród wielu interesujących miejsc w Lecce na szczególną uwagę zasługuje tutejsza katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Cattedrale metropolitana di Santa Maria Assunta), będąca wręcz kwintesencją baroku. Wzniesiono ją w latach 1659-1670 w miejscu XII-wiecznej świątyni, której kryptę zaadoptowano na potrzeby obecnego budynku. Tuż obok niej zaś stanęła 72-metrowa wieża, z której podziwiać można nawet górskie szczyty Albanii, choć znacznie ciekawiej prezentuje się XVIII-wieczny Palazzo dell’antico Seminario u jej podnóży. Do sakralnych skarbów koniecznie trzeba dodać kościół św. Mateusza (1667-1700), kościół św. Klary (1687-1691) oraz bazylikę Krzyża Świętego (1549-1646) z przepiękną fasadą zachodnią. Oprócz wyśmienitych zabytków warto też zwrócić uwagę na fakt, że miasto leży zaledwie 10 km od Morza Adriatyckiego i 30 km od Morza Jońskiego, co pozwoli również na ucztę nie tylko dla ducha, ale i dla ciała.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!