Kościół warowny w Cisnadioarze
Kościół warowny w Cisnadioarze (rum. Biserica fortificată din Cisnădioara, niem. Kirchenburg von Michelsberg, węg. Szent Mihály-templom (Kisdisznód)) jest dość ciekawą wersją świątyń warownych Siedmiogrodu. Powodem tego jest fakt, że jest to obiekt romański i pomimo swoich obwarowań nie do końca też wpisuje się w definicję kościoła warownego. Jego historia wciąż jednak związana jest zarówno z XIII-wieczną kolonizacją, jak i choćby cystersami z opactwa Cârța. Ci drudzy jednak niemal przez dwa stulecia obojętni byli wobec losów obiektu, przez co Maciej Korwin odebrał im go w 1474 roku. Z racji bliskości wzgórza, leżące u jego stóp Cisnadie i Cisnadioara zgłosiły swoje pretensje do płynącego z darów pielgrzymich podatków. Interwencja papieża rozwiązała kwestię pieniędzy, lecz żadne z miast nie zadbało o jego stan techniczny, co niemal doprowadziło obiekt do ruiny. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w II połowie XX wieku!
Kościół warowny w Cisnadioarze
Najbardziej reprezentacyjną częścią kościoła jest fasada zachodnia, która w pełni oddaje jej romańskiego ducha. Widzimy tutaj portal uskokowy, flankowany przez podwójne łuki półkoliste. Uskoki udekorowane zostały ornamentami geometrycznymi, roślinnymi oraz antropomorficznymi, a półkolisty tympanon – polichromią. Wnętrze właściwie pozbawione jest jakichkolwiek dekoracji. Przykuwającym wzrok elementem jest umieszczony w apsydzie ołtarz z czasów II wojny światowej. Osobliwe dzieło wzniesiono na kamiennych kulach i otoczono epitafiami ofiar I wojny światowej. Gdzieniegdzie na tynkach dostrzec można również blaknące krzyże, świadczące o dawnych pielgrzymkach do kościoła świętego Michała.
Rumunia jest na mej liście „muszę tam pojechać”. Może uda mi się zobaczyć opisane tutaj warowne świątynie. Dziękuję za podpowiedź co warto i należy poznać w Rumunii. :)
Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek