10 kościołów warownych w Rumunii

Kościół warowny w Prejmer 

Kościół warowny w Prejmer (rum. Biserica fortificată din Prejmer, niem. Kirchenburg von Tartlau, węg. Prázsmári erődtemplom), jak wiele zacnych budowli w regionie, wiążę swą historię z krzyżakami. To właśnie oni mieli bowiem zapoczątkować jego budowę, a kontynuacją zajęli się cystersi z klasztoru w miejscowości Cârţa. Dostrzec można tu wiele znamienitych elementów dla architektury propagowanej przez mnichów z Burgundii, jak sklepienia krzyżowo-żebrowe, skarpy, podwójne ostrołukowe okna czy oculusy. Narażony w swej historii na około pięćdziesiąt ataków stał się wreszcie otoczoną fosą fortecą. Prawdopodobnie wyposażono go także w tunel podziemny, który miał ułatwić wydostanie się z niej w razie potrzeby.

Kościół warowny w Prejmer

W przeciwieństwie do Biertanu, tutaj podziwiać możemy miasteczko, jakim stawała się ta zmyślna konstrukcja podczas najazdów. Okalający ją mur pełni bowiem funkcję trzonu dla ponad 270 izb. To właśnie w nich miejscowi wraz ze swoim dobytkiem znaleźć mogli suchy kąt i przeczekać atak wroga. Ciężko wyobrazić sobie coś podobnego, szczególnie patrząc na budowlę z zewnątrz. Jeśli chodzi zaś o leżącą w centrum świątynię, jej największym skarbem jest XV-wieczny poliptyk z malowanymi obustronnie skrzydłami. W jego centralnej części przedstawiono scenę Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, a na skrzydłach przedstawiono sceny Pasji.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

    1. Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!