10 kościołów warownych w Rumunii

Kościół warowny w Saschiz

Kościół warowny w Saschiz (rum. Biserica fortificată din Saschiz, niem. Kirchenburg von Keisd, węg. Szászkézdi erődtemplom) to kolejny klasyk w rodzinie ufortyfikowanych świątyń Siedmiogrodu. Jego charakterystyczna bryła z oddzieloną od korpusu nawowego wieżą stała się wzorem do naśladowania dla kolejnych budowli Sasów Siedmiogrodzkich. Sama wieża wszak wzorowana jest na XIV-wiecznej Wieży Zegarowej z Sighișoary. Przez lata spełniała kilka istotnych dla żyjącej tu społeczności funkcji, oprócz zegara czy dzwonnicy była także punktem obserwacyjnym oraz główną linią obrony.

Kościół warowny w Saschiz

Zupełnie niespodziewanie więc tutejszy kościół stał się jednym z kilku godnych naśladowania przykładów architektury, łączących funkcje sakralne i obronne. Model ten powtórzono bowiem w Dârjiu, Dupuș, Cloașterf czy Boz. Wrażenie jednolitej bryły sprawia tu rząd okalających budynek machikułów i otworów strzelniczych, jednak od strony południowej wyraźnie widać odcinające się od całości prezbiterium. Wnętrze kościoła w Saschiz zdominowały centralnie ustawione ławy oraz biegnąca dookoła hali empora. Brak dekoracji pozwala skupić uwagę na pięknym późnogotyckim sklepieniu, które dziś wspomagane jest przez specjalne ściągi, dbające o stateczność całej konstrukcji.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

    1. Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek

Back to top button
error: Zawartość chroniona!