10 najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary

Zamek w Ussé

Przez wzgląd na ekspozycje jakie tu spotkamy zamek w Ussé (fr. Château d’Ussé) może wydać się albo fascynując, albo przerażający. Znany jest on jako zamek Śpiącej Królewny, a wszystko to dzięki Charlesowi Perraultowi, autorowi baśni o tym samym tytule. To właśnie tutejsza twierdza zainspirować miała go do jej powstania. Dziś bajka ta wręcz żyje w jej murach poprzez niezliczonej ilości manekiny, rozstawione w całej dostępnej dla zwiedzających części obiektu. Przechadzając się więc po jego komnatach trzeba się mieć na baczności!

XVI-wieczny zamek jest jedynym zamieszkałym obiektem na tej liście i jednym z niewielu podobnej wielkości, które nie wpadły w ręce skarbu państwa. Do zwiedzenia udostępnione są skrzydło wschodnie oraz południowe, kaplica grzebalna i ogrody zamkowe. Rosnące tu drzewka cedrowe z Libanu były prezentem od François-René de Chateaubriand, który jako jeden z licznych artystów odwiedził to miejsce. Powstawać tu miało jedno z jego wielkich dzieł „Pamiętniki zza grobu”. Ewidentnie zamek w Ussé nie tylko olśniewa swą majestatyczną bryłą, ale także emanuje natchnieniem.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Z tych zamków, które pokazałaś najbardziej podoba mi się ten w Usse- dodatkowo z baśniową historią ;) super :)

  1. Ostatecznie zmarł w Amboise, gdzie zresztą spędził trzy ostatnie lata życia, a jego ciało pochowano w nieistniejącej dziś kaplicy św. Floriana. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół zburzono, a porozrzucane szczątki zebrano i ulokowano w znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Huberta. :)

    1. Tak w rzeczywistości to zmarł kilka kilometrów od Amboise , w zameczku Clos Lucé , ofiarowanym mu przez króla Franciszka I. Zameczek Clos Luce jest godny polecenia do zwiedzania bo jest tam niesamowita atmosfera pobytu wielkiego Mistrza , na mnie wizyta tam zrobiła ogromne wrażenie podobnie jak odwiedzenie jego grobu przy zamku w Amboise.

     1. Jeśli już tak szczegółowo, to Clos Lucé jest w granicach Amboise i leży jakieś pół kilometra od opisywanego tu zamku. Nie wiadomo też czy w grobie leżą jego faktyczne szczątki. :) Ja niestety nie zdążyłem na wizytę w zamku, ale udało się zobaczyć kilka innych miejsc, więc nie ma czego żałować. Z kolei wizyta przy grobie była niezbyt miła, bo nie można było się swobodnie ruszać przez okupujące kaplicę tłumy. Niemniej jednak zamek piękny!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!