10 najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary

Na zakończenie

Wydaje się oczywiste, że dziś to nie intrygi wabią turystów, a piękne ogrody i oczywiście niepowtarzalna architektura. Podczas planowania podróży do Doliny Loary warto przemieszać sobie zamki z innymi miejscami: kościołami, katedrami, wioseczkami i miasteczkami, bo naprawdę jest z czego wybierać. Natomiast oglądając więcej niż dwa zamki dziennie możemy zbyt szybko zachłysnąć się tą dobrocią. W efekcie pozostawi nam ona po sobie wyłącznie wrażenie nudy i powtarzalności. Niestety większość odwiedzających łączy się w ogromną masę, która jak kula śnieżna przetacza się przez zamki, nie zadając sobie większego trudu, aby poznać ich historie. Aby choć na chwilę przenieść się do czasów ich świetności i zajrzeć tam, gdzie dziś nikt już nie zagląda. Szkoda przecież planować podróż na drugi kraniec Europy, tylko po to, aby tylko zaliczyć jakiś obiekt i zapomnieć wkrótce o jego istnieniu.

10 miast we Francji, które pokochacie!

Podsumowując, skoro już tutaj dobrnęliście, wierzę, że Was to nie dotyczy. Dlatego życzę Wam, aby Wasza podróż do Doliny Loary była owocna i pełna wrażeń. I przede wszystkim, abyście choć przez chwilę sięgnęli wzrokiem tam, gdzie wielu odwiedzających nie sięga.

Który z zamków chcielibyście odwiedzić najbardziej? Być może niektóre już odwiedziliście? Dajcie znać w komentarzach. :)
Lektura:
  • www.chambord.org
  • https://www.britannica.com/place/Chambord
  • https://www.francethisway.com/tourism/loire-chateaux.php
  • The Château d’Azay-le-Rideau – wyd. Éditions du Patrimoine.
  • El castillo de Blois – Valle del Loira – wyd. Éditions du Patrimoine.
  • Castillos del Loira – P. WIlard, R Nicko, wyd. Éditions Valoire-Estel; Blois, 2017.
  • Château Royal D’Amboise – wyd. Connaissance des Arts – Special Issue; 2015.
  • Chateau of Saumur – Anne Cauquetoux, wyd. Éditions OUEST-FRANCE; 2009.
  • The domain od Chaumont-sur-Loire – wyd. Connaissance des Arts – Special Issue; 2015.
  • Château de Chenonceau – History, Architecture and Gardens; wyd. BeauxArts Éditions; Paryż, 2011.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Z tych zamków, które pokazałaś najbardziej podoba mi się ten w Usse- dodatkowo z baśniową historią ;) super :)

    1. Ostatecznie zmarł w Amboise, gdzie zresztą spędził trzy ostatnie lata życia, a jego ciało pochowano w nieistniejącej dziś kaplicy św. Floriana. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół zburzono, a porozrzucane szczątki zebrano i ulokowano w znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Huberta. :)

        1. Tak w rzeczywistości to zmarł kilka kilometrów od Amboise , w zameczku Clos Lucé , ofiarowanym mu przez króla Franciszka I. Zameczek Clos Luce jest godny polecenia do zwiedzania bo jest tam niesamowita atmosfera pobytu wielkiego Mistrza , na mnie wizyta tam zrobiła ogromne wrażenie podobnie jak odwiedzenie jego grobu przy zamku w Amboise.

          1. Jeśli już tak szczegółowo, to Clos Lucé jest w granicach Amboise i leży jakieś pół kilometra od opisywanego tu zamku. Nie wiadomo też czy w grobie leżą jego faktyczne szczątki. :) Ja niestety nie zdążyłem na wizytę w zamku, ale udało się zobaczyć kilka innych miejsc, więc nie ma czego żałować. Z kolei wizyta przy grobie była niezbyt miła, bo nie można było się swobodnie ruszać przez okupujące kaplicę tłumy. Niemniej jednak zamek piękny!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!