10 najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary

Zamek w Amboise

Królewski zamek w Amboise (fr. Château Royal d’Amboise) to jedna z ciekawszych fortec w Dolnie Loary. Głównie dlatego, że po dzień dzisiejszy jawi się ona jako potężna konstrukcja, górująca nad porywistym nurtem rzeki. Niemniej jednak to, co przetrwało do naszych czasów to zaledwie niewielka część ogromnego kompleksu zamkowego, który wyburzono w XVII oraz w XIX wieku. Przed zniszczeniem ochroniono zaledwie dwa skrzydła zamku, późnogotycką kaplicę świętego Hubera i przepastne mury, których niełatwo byłoby się pozbyć.

Zamek w Amboise – Ułamek dawnego splendoru

Wzniesiony w XII wieku zamek znacznie rozbudował Karol VII Walezjusz wraz ze swoimi następcami, czyli Ludwikiem XI oraz Karolem VIII. Niestety już na początku XVI wieku królewska rezydencja poczęła popadać w ruinę, proces który wstrzymano dopiero cztery stulecia później.  Z tutejszą twierdzą związane są liczne postaci rodu Walezjuszy i Burbonów, ale bez wątpienia najważniejszą z nich jest Leonardo da Vinci. Spędził on w Amboise trzy ostatnie lata swojego życia, a jego szczątki doczesne spoczęły w nieistniejącej już dziś kolegiacie św. Floriana, która stanowiła część dawnych zabudowań zamkowych. Jeśli chodzi zaś o istotne wydarzenia, w zamku Amboise w roku 1560 miał miejsce nieudany zamach stanu, czyli tak zwany tumult, który zapoczątkował  krwawe wojny religijne.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Z tych zamków, które pokazałaś najbardziej podoba mi się ten w Usse- dodatkowo z baśniową historią ;) super :)

  1. Ostatecznie zmarł w Amboise, gdzie zresztą spędził trzy ostatnie lata życia, a jego ciało pochowano w nieistniejącej dziś kaplicy św. Floriana. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół zburzono, a porozrzucane szczątki zebrano i ulokowano w znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Huberta. :)

    1. Tak w rzeczywistości to zmarł kilka kilometrów od Amboise , w zameczku Clos Lucé , ofiarowanym mu przez króla Franciszka I. Zameczek Clos Luce jest godny polecenia do zwiedzania bo jest tam niesamowita atmosfera pobytu wielkiego Mistrza , na mnie wizyta tam zrobiła ogromne wrażenie podobnie jak odwiedzenie jego grobu przy zamku w Amboise.

     1. Jeśli już tak szczegółowo, to Clos Lucé jest w granicach Amboise i leży jakieś pół kilometra od opisywanego tu zamku. Nie wiadomo też czy w grobie leżą jego faktyczne szczątki. :) Ja niestety nie zdążyłem na wizytę w zamku, ale udało się zobaczyć kilka innych miejsc, więc nie ma czego żałować. Z kolei wizyta przy grobie była niezbyt miła, bo nie można było się swobodnie ruszać przez okupujące kaplicę tłumy. Niemniej jednak zamek piękny!

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!