10 najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary

Zamek w Chenonceaux

Spektakularny zamek Chenonceau (fr. Château de Chenonceau, le château des Dames) zdaje się być najlepszym przykładem możliwości wczesnorenesansowych architektów Francji. Inspirowany florenckim Ponte Vecchio obiekt wzniesiony został w miejscu średniowiecznego młyna. Początkowo zawierał wyłącznie korpus do którego z czasem dołączono most przez rzekę Cher i w końcu ustawiono na nim imponującą, dwupiętrową galerię. Harmonię zjawiskowej twierdzy dopełnia nie tylko sama rzeka, czy przepiękne ogrody, ale również cała gama dzieł najwybitniejszych europejskich artystów XVI-XVIII wieku.

Zamek Chenonceau – Zamek Dam

Historia tego miejsca naznaczona jest działaniami kilku potężnych kobiet Francji, w związku z czym nazywany jest on również Zamkiem Dam. Każda z nich wniosła w jego historię interesujące epizody, czyniąc z niego prawdziwą skarbnicę legend i skandali. Najgłośniejszym było z pewnością sprezentowanie rezydencji Dianie de Poitiers, kochanicy króla Francji, Henryka II. Nie nacieszyła się ona jednak nim zbyt długo, bo po jego śmierci, Katarzyna Medycejska – żona monarchy, zmusiła ją do wyprowadzki. W czasach oświecenia, dzięki Ludwice Dupin zamek Chenonceau stał się prawdziwym centrum życia kulturalnego. Jednym z częstych gości był filozof Jean-Jacques Rousseau. W czasie I wojny światowej, ówczesny właściciel – Gaston Menier zorganizował tu szpital polowy, biorąc na siebie koszty utrzymania 2254 pacjentów, których leczono do 31 grudnia 1918 roku.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Z tych zamków, które pokazałaś najbardziej podoba mi się ten w Usse- dodatkowo z baśniową historią ;) super :)

  1. Ostatecznie zmarł w Amboise, gdzie zresztą spędził trzy ostatnie lata życia, a jego ciało pochowano w nieistniejącej dziś kaplicy św. Floriana. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół zburzono, a porozrzucane szczątki zebrano i ulokowano w znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Huberta. :)

    1. Tak w rzeczywistości to zmarł kilka kilometrów od Amboise , w zameczku Clos Lucé , ofiarowanym mu przez króla Franciszka I. Zameczek Clos Luce jest godny polecenia do zwiedzania bo jest tam niesamowita atmosfera pobytu wielkiego Mistrza , na mnie wizyta tam zrobiła ogromne wrażenie podobnie jak odwiedzenie jego grobu przy zamku w Amboise.

     1. Jeśli już tak szczegółowo, to Clos Lucé jest w granicach Amboise i leży jakieś pół kilometra od opisywanego tu zamku. Nie wiadomo też czy w grobie leżą jego faktyczne szczątki. :) Ja niestety nie zdążyłem na wizytę w zamku, ale udało się zobaczyć kilka innych miejsc, więc nie ma czego żałować. Z kolei wizyta przy grobie była niezbyt miła, bo nie można było się swobodnie ruszać przez okupujące kaplicę tłumy. Niemniej jednak zamek piękny!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!