10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku

Katedra św. Patryka

Gęsta zabudowa Manhattanu i wyniosłe wysokościowce nie są zbyt dobrym sąsiedztwem dla budynków sakralnych, które giną wręcz pod ich natłokiem. Nie mógł tego wszak przewidzieć pierwszy arcybiskup Nowego Jorku, John Hughes. W 1858 roku wybrał on dla nowej katedry tereny z dala od zgiełku ówczesnego miasta, blisko dzikiej natury. To właśnie w takim otoczeniu miała wyrosnąć „najszlachetniejsza świątynia, jaką kiedykolwiek wzniesiono w jakimkolwiek kraju, ku pamięci św. Patryka; chluba katolickiej Ameryki”. Otwarto ją 25 maja 1879 roku, ale charakterystyczne wieże ze spiczastymi iglicami powstały dopiero w roku 1888. Wprawdzie od tego czasu zaszło wokół wiele zmian, aczkolwiek sama katedra św. Patryka (ang. St. Patrick’s Cathedral in New York) pozostała wobec nich niewzruszona.

Opactwo Saint-Ouen w Rouen

Faktycznie zatem stała się ona swoistą oazą spokoju, którego na wzburzonych ścieżkach Środkowego Miasta (ang. Midtown Manhattan) szuka zaskakująca liczba turystów. I nie można się temu dziwić, bo już sama jej bryła zachwyca zwiewną lekkością. Widać w niej jasne nawiązania do najwspanialszych kreacji gotyku we Francji i Wielkiej Brytanii, pod postacią choćby różyc, wimperg czy czołganek. Jej wnętrze zrywa natomiast z pryncypiami epoki, jawiąc się jako dość ciemne, lecz stanowczo sprzyjające kontemplacji i modlitwie. Szczególnie interesujące jest tu potężne cyborium ołtarza głównego, choć uwagę zwracają także ołtarze boczne, w których dostrzec można figury także i polskich świętych.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!