10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku

The MET Cloisters

Wydawać by się mogło, że ciężko doświadczyć w Nowym Jorku tchnienia Wieków Średnich. Nic bardziej mylnego! Świetnym dowodem na to jest oddział muzeum MET (The Metropolitan Museum of Art), zwany The MET Cloisters. Choć umieszczono go daleko poza Manhattanem, cieszy się on dużą popularnością wśród zwiedzających. Zebrano w nim bowiem całą gamę wspaniałych artefaktów epoki, pochodzących z najważniejszych miejsc kultury europejskiej. Jest w tym zbiorze coś fascynującego, bo podziwiać można tu nie tylko obrazy czy rzeźby, ale i wiele elementów architektonicznych. Należą do nich całe portale czy właśnie krużganki, które wkomponowano w wybudowane specjalnie dla tego zbioru muzeum. Jednocześnie wszak podziwowi może towarzyszyć pewien niesmak, gdy zdamy sobie sprawę, że tak naprawdę nic z tych rzeczy do tego miejsca nie należy.

Rouen – Joanna D’Arc, Monet i domki z szachulca

Fundatorem krużganków był sam, obrzydliwie bogaty, John Davison Rockefeller, który pod organizację muzeum zakupił nawet ziemię na drugim brzegu rzeki Hudson, aby otoczenie pasowało do jego klimatu. Znalazła się w nim zakupiona przez przedsiębiorcę kolekcja dzieł, pochodząca głównie z terenów Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Największe wrażenie robią tu rzeczone krużganki, których fragmenty pochodzą z pięciu klasztorów francuskich: Saint-Michel-de-Cuxa, Saint-Guilhem-le-Désert, Bonnefont-en-Comminges, Trie-en-Bigorre oraz Froville. Wśród ogromu innych dzieł podziwiać można min. XII-wieczny krucyfiks z kła morsa, XV-wieczny tryptyk Zwiastowania Roberta Campiniego czy średniowieczne witraże z katedr w Rouen czy Noyon. Nie ma wśród powyższych 10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku punktu, który bardziej połechta gusta miłośników średniowiecza…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!