10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku

Times Square

Umieszczenie Times Square na liście 10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku może być dyskusyjne, bo tym razem nie chodzi o piękno dostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale przede wszystkim o uczucie, które w gruncie rzeczy ciężko zdefiniować. Jest po prostu coś przyjemnego w byciu tu i prawdopodobnie ma to związek z wykreowaniem tego placu przez setki produkcji filmowych na najbardziej znajomy zakątek Wielkiego Jabłka. Filmy zrobiły zatem swoje, ale ciepłe światło telebimów wraz z niemożebnym tłumem nadaje skrzyżowaniu świata zupełnie inny, nieznany wymiar. 

Kiedy w 1811 roku planiści zmieniali oblicze Nowego Jorku, zmuszeni byli wpasować ruchliwy Brodway w projektowaną siatkę dwunastu alej i 155 ulic. Wpłynęło to na powstanie na jej trajektorii kilku trójkątnych skwerów i właśnie jednym z nich był senny Longacre. Prawdziwa rewolucja nadeszła dla niego wraz ze wzniesieniem w roku 1904 redakcji New York Times’a, od którego on, jak i otwarty wówczas przystanek pierwszej linii metra wzięły swoją nazwę.*** Jakby tego było mało, jeszcze w Sylwestra tego samego roku na placu przed redakcją zebrało się ok. 200 tys. osób, aby podziwiać widowisko, które wyewoluowało do jednej z najważniejszych nowojorskich tradycji. Wkrótce tłum oglądać miał nie tylko naszpikowaną żarówkami kulę, ale i coraz ciekawsze reklamy świetlne. I tak jest właściwie do dziś, acz przyznać trzeba, że od czasów powojennych aż do lat 90 XX wieku było to jedno z najbardziej zepsutych miejsc na mapie Nowego Jorku… 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!