10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku

Brooklyn Bridge

Zawieszony nad wodami East River Most Brookliński (ang. Brooklyn Bridge) to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie i kolejny z niezaprzeczalnych symboli Nowego Jorku. Nie trudno więc odgadnąć, że mająca ok. pół kilometra przeprawa cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, co oznaczać może tylko jedno: tłok. Niemniej będąc już w Stolicy Świata nie możemy sobie odmówić przyjemności zobaczenia tego punktu. Szczególnie, że panorama Dolnego Manhattanu prezentuje się stąd niezwykle okazale. A jeszcze lepszych widoków nań dostarczy nam Brooklyn Bridge Park u jego stóp oraz Main Street Park u podnóży Mostu Manhattańskiego (ang. Manhattan Bridge). 

Zanim wzniesiono most – drogę z Brooklynu na Manhattan pokonywano promem. Nasilający się ruch turystyczny oraz srogie zimy, które raz po raz blokowały statki tylko przyspieszyły decyzję o realizacji tego przedsięwzięcia. Rozpoczęto je 3 stycznia 1870 roku, według projektu niemieckiego inżyniera, Johna Augustusa Roeblinga i kontynuowano zgodnie z poprawkami jego syna, Washingtona. Trwająca ponad 13 lat budowa upłynęła pod znakiem wyzwań i skandali, związanych min. z chorobą kesonową na którą zapadło ponad 100 robotników. Most otwarto 24 maja roku 1883, lecz pomimo upływu dekad, rozmach z jakim go zbudowano nadal robi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza, jeśli zdamy sobie sprawę, że na potrzeby budowy jego wież zużyto 660 tys. m3 granitu i betonu, a całą konstrukcję utrzymują tylko cztery stalowe liny o długości ponad kilometra! Wszystkie mają średnicę 40 cm, a ich wypełnienie stanowi 19 kabli, złożonych z 278 drutów. Ciężko jednak roztrząsać ten geniusz na miejscu, w obliczu natłoku bodźców.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!