ESTA. Jak wypełnić wniosek o zezwolenie na wjazd na teren USA?

Żeby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych od 2019 roku nie potrzebujemy już wizy, ale zamiast tego musimy posiadać odpowiednią zgodę. Trzeba o nią wystąpić poprzez dostępny on-line system ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak krok po kroku wypełnić taki wniosek. 

Kilka ważnych informacji:

 • koszt ESTA to 21 USD na rok 2023;
 • według U.S. Customs and Border Protection powinno się go złożyć na etapie planowania podróży, nie później niż 72 godziny przed wylotem;
 • jeśli wniosek zostanie odrzucony, zawsze można starać się o wizę turystyczną;
 • pozytywne rozpatrzenie nie gwarantuje wpuszczenia Cię na teren kraju;
 • pozytywna decyzja ważna jest 2 lata lub do czasu wygaśnięcia paszportu, jeśli jego ważność upływa wcześniej;
 • więcej istotnych tematów porusza sekcja FAQ na oficjalnej stronie ESTA dostępna pod tym adresem: https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl 

Aby wypełnić wniosek ESTA potrzebne będą następujące dane:

 • imię, nazwisko oraz płeć,
 • data i miejsce urodzenia,
 • numer oraz data ważności paszportu,
 • imiona oraz nazwiska rodziców,
 • adres zamieszkania, 
 • adres e-mail, 
 • numer telefonu, 
 • pseudonimy pod jakimi występujemy w mediach społecznościowych,
 • informacje o zatrudnieniu,  
 • kartę kredytową.

Składanie wniosku ESTA:

Jeśli masz to wszystko pod ręką, zaczynajmy. Pamiętaj tylko, że poradnik ten to punkt odniesienia dla Twoich akcji i nie jest wyznacznikiem ani poradą w jaki sposób należy złożyć wniosek, aby został rozpatrzony pozytywnie. 

Udaj się na stronę: https://esta.cbp.dhs.gov i jeśli potrzebujesz, zmień język na polski. 

Zjedź niżej i kliknij w niebieski przycisk ROZPOCZNIJ NOWY WNIOSEK INDYWIDUALNY.

U góry ekranu możesz obserwować pasek postępu.

Zapoznaj się z POWIADOMIENIEM O BEZPIECZEŃSTWIE. POTWIERDŹ I KONTYNUUJ klikając w niebieski przycisk.

Zapoznaj się z „Klauzulą zrzeczenia się odpowiedzialności” oraz „Ustawą Travel Promotion Act of 2009”. Jeśli je rozumiesz i zgadzasz się z zawartymi tam twierdzeniami, zaznacz odpowiednie pola i kliknij w niebieski przycisk DALEJ.

INFORMACJE O WNIOSKODAWCY / PASZPORCIE. W tym kroku możesz przesłać zdjęcie swojego paszportu poprzez aparat w Twoim komputerze. Dane zostaną wypełnione automatycznie. Jeśli jednak nie masz aparatu, wpisz swoje dane ręcznie. Wymagane dane zaznaczone są czerwoną gwiazdką. Upewnij się, że nie ma w nich literówek, które mogą spowodować że wniosek zostanie odrzucony. 

Kilka uwag:

 • Znaki specjalne, czyli Ł, Ś itp. są niedopuszczalne. Zamiast nich trzeba użyć L, S itp. 
 • Trzeba podać wszystkie swoje imiona, tak jak w paszporcie. 
 • Sprawdź uważnie numer paszportu.
 • Upewnij się, że adres e-mail, który podajesz jest poprawny i masz do niego dostęp. 

Zjedź na dół i wypełnij sekcję INNE OBYWATELSTWO/NARODOWOŚĆ. Podaj swój adres -email. Kiedy wszystkie dane będą już wypełnione, kliknij w DALEJ.

Najpiękniejsze miejsca na ziemi – Moje miejsca

Z jakiegoś względu język zmienił mi się na angielski, ale nie ma to większego znaczenia. Angielskie odpowiedniki zawarłem w nawiasie. 

Następnie dostaniesz wiadomość z kodem wysłaną na podany wcześniej adres e-mail. Wpisz kod na kolejnym etapie. Aby otrzymać kod, potwierdź że wpisany przez Ciebie adres się zgadza klikając w przycisk WYŚLIJ KOD.

Wpisz otrzymany kod w miejsce linii i kliknij na WPROWADŹ KOD (submit code). Pamiętaj, że kod działa tylko 25 minut.

Na kolejnym screenie wyświetli się informacja o pomyślnej weryfikacji. Pod nią musisz wypełnić kolejne pola, dotyczące: danych kontaktowych, Twoich social mediów, członkostwie GE, a także podać imiona i nazwiska rodziców oraz uzupełnić informacje o zatrudnieniu. 

W przypadku problemów z adresem zaznacz checkbox, aby potwierdzić że jest on prawidłowy. 

W następnym kroku trzeba podać informacje dotyczące miejsca w którym się zatrzymasz. Możesz wpisać dane pierwszego hotelu. Kolejny adres jest opcjonalny, jeśli zatrzymujesz się w większej ilości miejsc. Jeśli nie wiesz gdzie się zatrzymasz, wpisz w Adres Wiersz 1 (Adress Line 1) UNKNOWN (nieznany), podobnie też w Miasto (City) i Stan (State). 

Uzupełnij dane kontaktowe do osoby w lub poza USA z którą należy kontaktować się w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.

Odpowiedz na PYTANIA DOTYCZĄCE UPRAWNIEŃ (Eligibility questions).

Potwierdź, że odpowiedzi są prawdziwe zaznaczając checkbox i klikając  DALEJ (next).

Sprawdź uważnie wprowadzone przez siebie dane podczas WERYFIKACJI DANYCH. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij w POTWIERDŹ I KONTYNUUJ (save and continue). Jeśli potrzebujesz cokolwiek zmienić, kliknij w EDYTUJ (edit) (w prawym górnym rogu danej sekcji). Musisz zatwierdzić wszystkie sekcje z osobna i ponownie wpisać dane z paszportu. Mając je wpisane, kliknij w DALEJ (next).

Opłać swój wniosek. Zaznacz checkbox KLAUZULA ZRZECZENIA SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI (disclaimer) i kliknij w opcję ZAPŁAĆ TERAZ (pay now).

Wybierz opcję płatności (PayPal lub karta debetowa/kredytowa) i kliknij na przycisk DALEJ (continue).

Wypełnij dane karty, jeśli to wybrana przez Ciebie opcja i kliknij na DALEJ (continue).

Płatność zostanie wkrótce przetworzona. W międzyczasie dostaniesz komunikat o oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku, co potrwa około 72 godzin. 

Sprawdzanie postępu:

Aby sprawdzić postęp użyj tej strony: https://esta.cbp.dhs.gov/individualStatusLookup Wybierz SPRAWDŹ STATUS ESTA i SPRAWDŹ STATUS SWOJEGO WNIOSKU.

POTWIERDŹ I KONTYNUUJ, gdy wyskoczy okienko z POWIADOMIENIEM O BEZPIECZEŃSTWIE.

Wpisz Numer paszportu, datę urodzenia oraz numer wniosku i WYSZUKAJ WNIOSEK.

Department of Homeland Security zaleca pobrać i wydrukować dokument, który potwierdza prawo do podróży po Stanach Zjednoczonych klikając w POBIERZ w prawym górnym rogu.

Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i bez problemu udało Ci się spełnić jeden z najbardziej pożądanych celów podróżniczych! :)

Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!