10 najpiękniejszych miejsc w Nowym Jorku

Liberty Island

Liberty Island swą sławę zawdzięcza bodaj najważniejszemu symbolowi miasta, Statule Wolności (ang. Statue of Liberty). Wzniesiona u bram nowojorskiego portu, Wrót Świata, witała niegdyś pełnych nadziei przybyszów ze Starego Kontynentu. Była niczym ucieleśnienie wolnej i pełnej możliwości Ameryki, a zarazem świadectwem wspólnych dokonań ludzkich. Dziś już nikt nie patrzy na nią w ten sposób, ale wspieranej przez setki filmów ciekawości nadal towarzyszą szacunek i uznanie. Nie bez powodu przecież uważana jest za jeden z cudów świata, a także nieoficjalny symbol USA oraz wolności. Wyjaśnia to więc w zupełności ogromną popularność, jaką Lady Liberty cieszy od lat.^^

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Wpisany w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO monument powstał w latach 1884-1886. Za jego projekt odpowiedzialny był Frédéric-Auguste Bartholdi, a za konstrukcję – Gustaw Eiffel. Pomnik był darem narodu francuskiego z okazji stulecia Deklaracji Niepodległości, w związku z czym Miedziana Dama przesiąknięta jest licznymi alegoriami, odnoszącymi się właśnie do wolności. Jej pochodnia reprezentuje postęp, a korona – światło słoneczne, opromieniające wszystkie strony świata. Tablica z zapisaną rzymskimi cyframi datą 4 lipca 1776 to oczywiście data deklaracji. Aby zaś upamiętnić zniesienie niewolnictwa, u jej stóp złożono kajdany i łańcuchy. Co jeszcze ciekawsze, twarz statuy to hołd oddany matce Bartholdiego, a ciało – jego kochance. Sama figura mierzy aż 46,5 m, co wraz z cokołem daje nam aż 93 m!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!