Bazylika w Saint-Quentin
Ostatnią ze wspaniałych świątyń, z których słynie Pikardia jest bazylika św. Kwintyna w Saint-Quentin (fr. Basilique Saint-Quentin de Saint-Quentin). To jedyny kościół w tym jakże zacnym kręgu niebędący katedrą. Choć zadatki na takową na pewno ma, bo jest on drugim największym kościołem regionu. Proces jego powstawania naznaczony był jednak licznymi niepowodzeniami, przez co po dziś dzień pozostaje on nieukończony. Najbardziej widocznym tego dowodem jest romańska wieża poprzedniej świątyni, do której przyłączono gotycki korpus nawowy. Niemniej i tak w granicach cudu należy rozpatrywać ciągłe istnienie tego budynku, bo podczas I wojny światowej padł on ofiarą bombardowań wojsk brytyjskich, ale i sami Niemcy chcieli go po prostu wysadzić. Zniszczony kościół miał pozostać w stanie ruiny, jako dowód tych zbrodni, ale ostatecznie postanowiono go odbudować.
Katedra w Rouen – Z płótna Moneta
I całe szczęście, bo dzięki temu nadal zachwycać możemy się śmiałością, z jaką w średniowieczu zrealizowano ten projekt. Nawet jeśli napotkał on wiele przeciwności losu, to zarówno jego bryła, jak i samo wnętrze na pierwszy rzut oka wyglądają jak gdyby nigdy nic tu nie zaszło. Zdecydowanie najważniejszym elementem jest tu labirynt – jeden z nielicznych, które przetrwały próbę czasu. Poza tym szczególnie cenne są średniowieczne rzeźby: Najświętszą Panienka z Dzieciątkiem Jezus z XIV wieku, XV-wieczna statua św. Michała czy XV-wieczny relief Drzewa Jessego. Oszczędnie ozdobiona przestrzeń pozwala nam napawać się pięknem i proporcjami tego budynku oraz docenić trud jego odbudowy. Tak jak odbudowa Soissons, tak i Saint-Quentin zasługują na wszelkie pochwały.
Romańskie i gotyckie katedry we Francji – Wielka Mapa
Romańskie i gotyckie katedry we Francji – Wielka Mapa to Mapa Google z zaznaczonymi 122 punktami, które pomogą Ci w planowaniu Twojego wyjazdu szlakami architektury sakralnej. Znalazły się tu obiekty wznoszone w duchu obu epok, choć nie wszystkie odpowiadają dziś ich ideałom. Wiele z nich nie ustępuje tym najbardziej znanym, a niektóre warto potraktować po prostu jako ciekawostkę, gdy wybierasz się gdzieś niedaleko.
Lektura wykorzystana we wpisie Pikardia i jej „Wielka Siódemka”:
- The Cathedral of Noyon and its setting – Arnold Timbert; wed. Cap Regions Editions 2012.
- Amiens – Cathedrale of Notre-Dame – Philippe Plagnieux, wyd. Éditions du Patrimoine; Baume-les-Dames, 2009.
- https://cathedrale-beauvais.fr/cathedrale-st-pierre-de-beauvais/
- https://www.musiqueorguequebec.ca/orgues/france/soissonssgp.html
- https://www.eglisesdeloise.com/monument/senlis-cathedrale-notre-dame/
- https://mcid.mcah.columbia.edu/art-atlas/mapping-gothic/laon-cathédrale-notre-dame