Tajemnice gotyckich katedr: Budowa
Jak wytyczano zarys gotyckiej katedry?5
Nim jednak to, w międzyczasie wytyczano zarys budowli, aby wiadomo było gdzie dokładnie wykopać trzeba fundamenty. Jak to robiono? W średniowieczu na początku budowy kościoła wytyczano jego rzut, posługując się także metodą geometryczną. Rozpoczynano od wyznaczenia środka budowli, oznaczając go na stałe palikiem, a następnie wyznaczano oś północ-południe za pomocą busoli (znanej od 1269 roku z podziałem na stopnie) oraz wytyczano linię do niej prostopadłą. Obie osie stanowiły bazę do wytyczania dowolnej liczby linii równoległych w obu kierunkach, często za pomocą trójkąta równobocznego.
Katedra w Rouen – Z płótna Moneta
Podczas wytyczania linii prostych posługiwano się przyrządami znanymi od starożytności: tyczkami, pionem i węgielnicą krzyżową z celownikiem (przeziernikiem), zwanym gromą. Przy odmierzaniu większych odcinków posługiwano się sznurami mierniczymi i od połowy XV wieku kołem, a przy wytyczaniu mniejszych odcinków korzystano z łaty. Koła i odcinki wykreślano przy użyciu cyrkla — sznurka z przymocowanym gwoździem. Do niwelowania terenu posługiwano się wagą wodną oraz astrolabium (z kołem pionowym i podziałką stopniową).
katedry, piękne budowle, architektoniczny majstersztyk. W dzisiejszych czasach nie wiem czy w ogóle możliwe do wykonania czy odtworzenia. Dawniejsze cywilizacje miały znacznie większe możliwości, bardziej rozwinięte budownictwo, darmową energię. Owe katedry były mianowicie elektrowniami, generatorami darmowej energii. Energii czerpanej z jonosfery, energii opartej na elektromagnetycznych właściwościach naszej Ziemi. Temat ten jest bardzo niszowy, niewygodny, przemilczany od wieków. Przyjrzyjcie się dokładnie, jest tam mnóstwo zagadek. Pomyślicie, że jestem wariatem. Owszem, jak każdy, który stoi za prawdą w naszym zakłamanym świecie.
piękne są pozdrawiam