Dolny Śląsk – Ukryte perły
Do grobowej deski
Tumba hrabiego Melchiora von Hatzfelda – Prusice
Być może dla wielu to nic niezwykłego, ale ów hrabia ma dwie niemalże identyczne tumby w Prusicach i niemieckim miasteczku Laudenbach. Mało tego, mieszkańcy obu tych miejscowości organizują pielgrzymki do jego grobu. Odznaczonego za swoje zasługi tytułem feldmarszałka, czyli najwyższym stopniem, von Hatzfelda złożono w kościele świętego Jakuba w Prusicach, niedaleko Trzebnicy. Jego serce natomiast spoczęło w kościele Matki Boskiej Bolesnej u naszych sąsiadów. Czymże zasłużył sobie ów na takie traktowanie? To proste, w sierpniu 1657 roku wojska cesarskie pod jego dowództwem wyzwoliły Kraków spod okupacji szwedzkiej.
10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć!
Oba sarkofagi są przykładem barokowego kunsztu dłuta Achillesa Kerna z Frochtenberga, który stworzył je na polecenie brata Melchiora, Hermana. Z racji krótkiego terminu realizacji tumba z Prusic jest zdecydowanie bardziej dopracowana, a zdobi ją dwanaście pełnych dramatyzmu i realizmu scen wojennych z alabastru doszlifowanych w każdym szczególe. Na tumbie spoczywa oczywiście ciało Melchiora. Ułożone w szatach rycerskich z insygniami dowódcy z rzeźbą ukochanego psa u stóp. Ściany i stropy pokryte są sztukaterią warsztatu mistrzów Rossi z Włoch. Przyjazną scenerię pełną aniołków i putt przełamuje prawdziwa czaszka wkomponowana w dekorację na ścianie.
A gdzie kościół św.Franciszka w Świebodzicach? Tam są gotyckie polichromie!
A tak się składa, że byliśmy i tam! Ale nie ma opcji, aby opisać wszystkie wspaniałe miejsca w jednym poście. :( Może kiedyś. ;)
Architektonicznie najciekawszy region i mówię to szczerze acz z zazdrością. Druga jest Małopolska, której brakuje tej pięknej, weimarskiej moderny, jaka jest np. we Wrocławiu
Oczywiście Libiąż pominięty ponieważ Twoim zdaniem nie jest „poza utartymi szlakami, tak?”
Jako kompozycja architektoniczno-krajobrazowa klasy europejskiej to Kotlina Jeleniogórska naprawdę ze swoimi pałacami i neoromantyzmem robi pierwszorzędną rolę.
„Architecture is Good Idea” ostatnio zrobił odcinki o dolnosląskiej architekturze. polecam
Pominąłem masę miejsc, bo jak zauważyłeś z całej gamy pięknych budowli na Dolnym Śląsku trudno wybrać coś co usatysfakcjonuje wszystkich. Lista jest czysto subiektywna i modyfikowalna, równie dobrze można zrobić tysiąc innych list i pewnie każdy zawarłby na niej swoje własny obiekty ;) Sprawdzę film! Dzięki!
Chyba najbardziej z tych wszystkich miejsc chciałabym zobaczyć kaplicę czaszek. Inna sprawa, że Dolny Śląskie znam bardzo słabo, więc wiele miejsc jeszcze przede mną do zobaczenia.
Kamieniec Ząbkowicki.
Pałac jak z bajki…
No i Jaskinia Niedźwiedzia :)
Slask jest mi calkowicie obcy, nigdy nie bylo mi po drodze. Chyba czas to zmienic. Swietnie sie czytalo!
Już dokładnie nie pamiętam, lecz wydaje mi się że dzięki czytaniu Twojego bloga dowiedziałem się o Kościele Pokoju w Świdnicy – tak wiem wiem, jestem polskim ignorantem. Jednak zmotywowałem się i odwiedziłem oba z nich: w Świdnicy i Jaworze i muszę przyznać, że szczęka mi opadła, jak wszedłem do środka – po prostu bajka. Chyba nigdzie nie widziałem tak wspaniałych malowideł – miejsce robi olbrzymie wrażenie!
Resztę pozycji skrzętnie zanotuję sobie, bo nie we wszystkich byłem :).
PS. kaplicę czaszek w Czermnej muszę sobie odświeżyć, bo byłem tam jeszcze w czasach chodzenia do podstawówki i jestem ciekaw czy obecnie też na mnie zrobi tak wielkie wrażenie.
Aula Leopoldina – wspaniałe miejsce. I tak jak piszesz – odkrywanie jest jedną z najpiękniejszych części podróżowania :).
Mam w planach odwiedzić Dolny Śląsk. Widać, że jest tam co oglądać. Tak na marginesie to kiedyś najpierw odwiedziłem Kutną Horę w Czechach, a dopiero później dowiedziałem się o Czermnej.
Pozdrawiam
Oj tak, u nas jest mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia :) Dużo osób mi zarzucało, że owe perły wcale nie są takie ukryte a Twój przypadek to kolejny dowód na to, że jednak taka kaplica czaszek chociażby nie jest znana przez wszystkich.
Dla mnie dużym zaskoczeniem we Wrocławiu było Mauzoleum Piastów Śląskich ukryte w kościele św. Klary. Piękne, ciche miejsce, właściwie nie ma możliwości tam trafić „z ulicy”. Polecam.
Kościoły Pokoju – nareszcie wiem jaka jest ich historia! Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić!
Zachęcam z całego serca, na pewno będziesz zadowolony :) !
Przed podróżą dookoła świata, zrobiliśmy sobie długą podróż dookoła Polski i dość szczegółowo objechaliśmy wiele miejsc, zwłaszcza historycznych (mój konik!). Dolny Śląsk został na koniec (kwestia kierunku trasy, nie pozycjonowania;-)) i straszliwie popsuła się pogoda, a że kończył się też czas, nie udało nam się zobaczyć tych perełek o których piszesz…:( ale fajnie że przypominasz! Są na liście i pewnie niedługo…. ;)
Kaplica Czaszek i kościoły pokoju to już chyba dość znane są. Super, że piszesz o Polsce, czasem mi aż przykro, że na blogach rozpisujemy się o najmniejszych atrakcjach z zagranicy, a o polskich cudach cisza
Przed stworzeniem tej kompilacji podpytałem różnych ludzi czy znają te miejsca i z ich znajomością jest niestety kiepsko – nawet jeśli chodzi o tak ważne punkty jak Kościoły Pokoju. Niestety jesteśmy bardziej zafascynowani tym co zagraniczne nie zważając na to co mamy pod nosem. Absolutnie nie mam nic przeciwko, wręcz odwrotnie, ale też staram się popularyzować to co nasze :) Wracając do tych „znanych” obiektów, wbrew pozorom rzeczy oczywiste nie zawsze są oczywiste zatem nie można brać jako pewnik, że jeśli coś jest na liście UNESCO to wszyscy o tym wiedzą. Stąd te „ukryte perły” będące często poza utartym szlakiem, który na Dolnym Śląsku w wielu przypadkach prowadzi albo do Wrocławia albo w góry.