Beauvais – Bliżej Boga
Beauvais większość z nas kojarzy wyłącznie z portem lotniczym Beauvais-Tillé. Dla wielu stanowi ono punkt przesiadkowy do Paryża, a szkoda. Wielka szkoda! Chociaż faktycznie miasto w żaden sposób nie może konkurować ze stolicą, warto poświęcić mu chwilę nim ruszymy w głąb Francji. Głównie przez wzgląd na jedną z pierwszych gotyckich katedr, której budowa przesunęła dotychczasowe granice wysokości. Sięganie niebios, by być bliżej Boga miało jednak swoją cenę.
Paryż na weekend
Jeśli jesteś miłośnikiem średniowiecznej architektury Francji być może zainteresuje Cię moja książka. To pierwszy polski przewodnik po aż 101 francuskich kościołach wieków średnich. Dzięki niemu odkryjesz kolejne cuda architektury gotyckiej i romańskiej. Poznasz ich historie (a niekiedy także i legendy ✨). W środku ponad 400 stron i ponad 400 zdjęć! Takiej książki jeszcze nie było!
ŚWIĘTA FRANCJA
Katedra św. Piotra w Beauvais
Najważniejszą więc budowlą i punktem flagowym jest wspomniana już katedra pod wezwaniem świętego Piotra (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais). XIII-wieczna budowla słynie w świecie z najwyższego, bo aż 48-metrowego sklepienia. Zwykło się ją określać gotycką wieżą Babel, bowiem aspiracje średniowiecznych konstruktorów miały wynieść ją na prawdziwe wyżyny budownictwa. Niestety liczne katastrofy weryfikowały ich zapędy, skutecznie opóźniając jej ukończenie. Aż do XVI wieku, kiedy to prace nad nią ostatecznie wstrzymano. Tuż za nawą poprzeczną powstała prowizoryczna ścianką, która znajduje się tu do dziś.
Gdyby ją ukończono przypuszczalnie była by jedną z największych, o ile nie największą katedrą gotycką. Może się jednak pochwalić pobitym rekordem wysokości, ale ceną tego jest wisząca nad nią groźba zawalenia się. Wewnątrz pozbawionej korpusu nawowego (!) budowli zamontowano drewniane i stalowe kratownice. Na zewnątrz natomiast, okalający prezbiterium system przyporowy spięto żelazem. Wszystko to, aby jak najdłużej utrzymać nadszarpniętą zębem czasu i przeciwności losu katedrę.
Katedra w Orleanie – Nie całkiem gotycka
Cóż, być może to właśnie ostatni gwizdek, by zobaczyć na własne oczy tę wspaniałą budowlę! Wstęp do świątyni jest zupełnie darmowy, ale warto pamiętać, że nasze cołaska idzie na utrzymanie obiektu. A ten, jak można się domyślić potrzebuje ogromnych nakładów finansowych, więc każdy grosz będzie miał znaczenie. Dodatkowo też, warto wiedzieć, że w letnie wieczory na fasadzie północnej katedry organizowany jest niezwykły pokaz świetlny. Kolejny powód, aby zajrzeć do Beauvais pomiędzy czerwcem i wrześniem.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat historii i konstrukcji katedry w Beauvais, koniecznie zajrzyjcie do wpisu poniżej:
Zegar astronomiczny
Horloge astronomique de Beauvais jest najważniejszym elementem wyposażenia tutejszej katedry. Dwunastometrowy mechanizm skonstruowano w II połowie XIX wieku, pomiędzy rokiem 1865 a 1868. Na zlecenie biskupa Beauvais wykonał go francuski zegarmistrz Auguste-Lucien Vérité. Zaprojektowany przez niego zegar posiada około 90 000 mechanicznych części wykonanych z mosiądzu i stali! Znajdziemy na nim 52 tarcze, które dostarczą nam między innymi informacji na temat cyklu słonecznego, przesilenia czy faz księżyca.
10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame
To jakże zmyślne i skomplikowane dzieło zwieńczone zostało 68 automatami ożywiającymi postacie biblijne, które umieszczono u jego szczytu. Tuż obok niego znajduje się inny zegar, datowany na wiek XIV. Jest to jeden z najstarszych czasomierzy na świecie (!) i pomimo tego, że był wielokrotnie restaurowany, większość mechanizmów jest tu oryginalna. Zdobiąca go polichromia datowana jest z kolei na wiek XV.
Kościół św. Szczepana
Będąc w Beauvais nie można też pominąć kościoła św. Szczepana (fr. Église Saint-Étienne). Świątynia z pewnością nie jest aż tak spektakularna jak katedra, niemniej jednak warto. Dlaczego? Wznoszona od XII wieku przez cztery kolejne stulecia bryła przejawia bowiem elementy zarówno stylu romańskiego, jak i gotyckiego. Pomimo tego, że nie jest ona żadnym majstersztykiem, jest dziś jednym z najważniejszych obiektów romańskich na północ od Paryża. Jest także jednym z najstarszych kościołów we Francji, które zaprojektowano z pionierskim sklepieniem krzyżowo-żebrowym (nie wliczając tu Normandii).
Troyes – Drewniana makieta
Pomimo zawirowań i wojen w jego wnętrzu zachowała się cała masa cennych artefaktów z różnych epok – rzeźby, obrazy czy wspaniałe witraże. Zwłaszcza zbiór tych ostatnich jest tu wyjątkowo cenny, bo całkiem spora część datowana jest na wiek XVI. Ich autorami jest rodzina tutejszych witrażystów – Le Prince. Pośród dzieł możemy podziwiać sceny z życia Najświętszej Marii Panny oraz Jezusa Chrystusa, Sądu Ostatecznego, Drzewo Jessego oraz kilka innych. Po północnej stronie kościoła urządzono interesujący ogród średniowieczny, dodający mu uroku.
Gotyk na dotyk
W Beauvais gotyk da się poczuć właściwie na każdym kroku. Abstrahując od fakty, że ogromną katedrę widać niemal z każdego punktu w mieście, to raz po raz przewijają się wielowiekowe obiekty. Fakt jest o tyle istotny, że Beauvais podczas II wojny światowej zostało niemal zmiecione z powierzchni ziemi. To, co się ostało więc jest przez to jeszcze bardziej wyjątkowe. Śladem po tych działaniach jest choćby fragment kościoła św. Bartłomieja (fr. Église Saint-Barthélemy de Beauvais) z 1037 roku. Co prawda, przed wojną budynek przeznaczono na mieszkania, niemniej urywek gotyckiego chóru z przełomu XIII i XIV wieku to dziś jedyny ślad po jego istnieniu.
Katedra w Amiens – Gotycki Partenon
Podobnie rzecz ma się z domkami z szachulca. Nie można Beauvais przyrównać do Rouen czy Troyes, jednak tutejsze budyneczki też mają swój klimat. Najpiękniejszym chyba jego wyrazem jest ten, znajdujący się tuż obok katedry. Malutka konstrukcja w porównaniu z ogromem świątyni nie pozwala nam mieć wątpliwości do poczucia majestatu jakie katedra wywoływała w ludziach ówczesnego świata. To naprawdę coś niesamowitego! XV-wieczny domek jest najstarszym tego typu obiektem w mieście, a jego zadaniem jest pokazanie światu jak pięknie Beauvais wyglądało przed wojną. „Zadaniem”, bo został tu przeniesiony z zupełnie innego miejsca.
Rouen – Joanna D’Arc, Monet i domki z szachulca
Rzecz jasna, to nie jedyny przykład drewnianej architektury. Wystarczy zapuścić się nieco dalej, aby dotrzeć do uliczek, które przeniosą Was do Wieków Średnich. Ciekawe czy uda Wam się je odnaleźć. :) Spragnieni pięknej architektury i wiedzy o historii tego miejsca mogą udać się do Muzeum Departamentu L’Oise (fr. MUDO). Znajduje się on w renesansowym pałacyku tuż naprzeciwko katedry, więc nie sposób nie zauważyć zjawiskowej bramy, która doń prowadzi. W latach świetności, czyli w XII wieku był to pałac biskupa. Potężna brama zaś chroniła go przed wieśniakami, którzy w XV wieku mieli go już serdecznie dość.
Tak wygląda przedsmak tego, co czeka Was na miejscu. Miejmy nadzieję, że teraz już Beauvais nie będzie dla Was wyłącznie punktem przesiadkowym do stolicy, ale i również celem. Interesującym celem, który wart będzie tego jednego euracza na bilet z lotniska do centrum. ;)
Mini eBook z pomysłem podróży szlakiem gotyku we Francji do którego warto byłoby wpleść także i Beauvais:
FRANCJA – Szlakiem gotyku – Gotowy plan podróży
FRANCJA – Szlakiem gotyku – Gotowy plan podróży to mini eBook z zaplanowanym przebiegiem trasy samochodowej z Wrocławia. Jej celem są imponujące gotyckie katedr wokół Paryża. Prawdziwy klimat średniowiecza w pigułce.
Wewnątrz cudów nie ma, samo mięso! To rozpiska na 11 dni – dzień po dniu wraz z linkami do noclegów i interaktywnej mapy podróży. Poza tym zebrałem tu garstkę ważnych informacji dla zmotoryzowanych, a także dodałem zbiór linków do artykułów z opisem najciekawszych miejsc zawartych w tym planie.
Dzięki niemu z pewnością zaoszczędzisz sporo czasu. Zamiast rozkminy dokąd by tu pojechać, masz tu plan podany na tacy! Ściągaj, bukuj noclegi i przeżyj kolejną wspaniałą przygodę na północy Francji.
Lektura:
ps. I dzięki za dobry wpis na ten temat
Dzięki wielkie :)!
miałam parę godzin na pobycie w Beauvais, ale żadna z nich niestracona. Piękne miasteczko, z duszą, a katedra… Niech żałuje każdy, który -będąc w pobliżu – nie zajrzał
kurcze, szkoda, że nie wiedziałam, że to miasteczko jest takie ładne, gdy leciałam do Paryża. Największe wrażenie wywarł na mnie ten stary domek. Niby nic straconego, ale Paryż nie wywarł na mnie wrażenia i nie wiem czy tam wrócę..
Stary domek był piękny, a jego położenie wręcz idealne ;) Wraz z katedrą to również mój ulubiony element. Nie wiem jak z Paryżem, ale Beauvais gorąco polecam – choćby na chwilę!
Te zegary astronomiczne faktycznie dają radę. Widziałem taki raz w katedrze w Lund i byłem naprawdę pod wielkim wrażeniem. Te rzeczy działają do dziś (-:,
Klimatyczne miejsce. W dodatku ta świetna karuzela! Idealne miejsce na sesje fotograficzną :)
Ooo matko. Coś cudownego. Gotyk w najlepszym wydaniu. Takie coś, to na bank chcę zobaczyć, choć kocham Dolny Śląsk ponad wszystko.
W ogóle chyba powoli zakochuję się we Francji :P
Zegar astronomiczny perełka! Muszę o nim poczytać więcej.
Dziekuje za informacje, zdjecia katedry zachecaja.
Czy masz jakieś wskazówki dotyczące dojazdu do tej małej miejscowości (z lotniska oczywiście)? My w środę lecimy i nie wiemy jeszcze czy uda nam się to logistycznie zorganizować. I jeszcze ile mniej więcej Tobie zajęło zobaczenie miejsc opisanych w artykule?
do 23 pomiędzy lotniskiem a miastem kursuje autobus (linia 12), z tym że o ile dobrze pamiętam to rzadziej niż w ciągu dnia od 19 (?). dojazd do miasta zajmuje góra 20 minut, a sam autobus zatrzymuje się pod katedrą, czyli w samym środku miasta. na zwiedzanie pobieżne wystarczą 2 godziny. jeśli jednak chcecie odwiedzić katedrę i muzeum obok to pewnie kolejne 2 trzeba zarezerwować (choć jeśli nie interesują Was budowle gotyku, to katedrę w 15 minut da się podziwić i wyjść). udanej podróży życzę! :)
Dzieki!
Dziekujemy za informacje, jak najbardziej interesuja nas budowle gotyku (od razu katedra mi wpadla w oko ;)), ale mamy mimo wszystko dosc szybkie tempo i pewnie udalo by sie nam w 2 do 3 godzin zwiedzic katedre plus starowke bez muzeum (patrzac empirycznie na nasze temoi ;))
Masz swietnego bloga i czesto zagladamy – duzo unikalnej wiedzy :) Gratulacje!
Dzięki wielkie :) Jest mi niezmiernie miło :)
Życzę udanej podróży i dużo fantastycznych wrażeń z tego jakże pięknego miasta!
Dzięki ;) to miłe. Detali warto szukać, jest ich cała masa!
Opis jak zawsze – wyśmienity :) Teraz już wiem, że Beauvais zwiedzę na pewno. Będę też szukała miejsc z detali na zdjęciach :)
Bardzo często tak bywa, że miejscowości, w których położone są lotniska tanich linii są zdecydowanie niedoceniane. Tak jak piszesz – służą tylko do przesiadki i jedziemy dalej. Podobnie jest z Bergamo czy Nyköping – pod Sztokholmem.
Dokladnie! Wszyscy jada do Mediolanu, a Bergamo jest urocze!