GotykKatedryKościołyNiemcyOpactwaRomanizm

10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii

Katedra św. Piotra i Pawła w Königslutter

Katedra św. Piotra i Pawła w Königslutter (niem. Kaiserdom in Königslutter am Elm) to kolejna dolnosaksońska katedra, która nigdy nie była siedzibą biskupa. Ufundowana została w roku 1135 jako benedyktyński kościół klasztorny z przeznaczeniem na grobowiec rodzinny cesarza Lotara III. Co ciekawe, już w dwa lata po położeniu kamienia węgielnego w nieukończonym kościele złożono ciało fundatora. To właśnie jemu zawdzięcza on tytuł katedry cesarskiej – jednej z siedmiu na terenie Niemiec. Wzorowana na katedrze w Spirze potężna bazylika w XII wieku była największym budynkiem w Północnych Niemczech. Fakt ten nie dziwi głównie przez wzgląd na wsparcie udzielone przez cesarza oraz na licznych pielgrzymów, którzy przybywali tu do cudownego obrazu Najświętszej Panienki. 

Zamek Marienburg – Małe El Dorado

Dzisiaj obrazu już nie ma, ale na pielgrzymów czekają tu inne wspaniałości. Odnajdziemy tu romański Fryz Polowań z krwiożerczymi zającami, romański krużganek czy też wspaniałe malowidła doby historyzmu. Trzeba także wspomnieć o XVIII-wiecznych epitafiach, nie tylko samego cesarza, ale też jego małżonki Rychezy oraz zięcia – Henryka X Pysznego, ojca słynnego Henryka Lwa. Poza bogactwem architektonicznym na uwagę zasługuje także lipa Lotara III! Według legendy 800-letnie drzewo cesarz zasadził w dniu położenia kamienia węgielnego pod budowę tegoż obiektu. Dziś to podobno jedno z najbardziej okazałych drzew w kraju. Rzeczywiście wygląda imponująco!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Budynki sakralne są wspaniałymi i interesującymi dziećmi architektury.

    1. Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Wobec wielu z nich ciężko przejść obojętnie, a już zwłaszcza jeśli mają setki lat. ;) Dziękuję za miłe słowa!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!