Dolnośląskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Zamek Czocha

Na liście dolnośląskie: 10 miejsc, które pokochacie nie może zabraknąć jednej z najbardziej imponujących warowni regionu. To oczywiście położony nad Zalewem Leśniańskim zamek Czocha. Losy wznoszonej od XIII wieku budowli nacechowane są licznymi zmianami właścicieli i ubarwione przerażającymi legendami. Biała dama, zbiorowa śmierć konduktu żałobnego, pożary i zamurowane żony to tylko wstęp do niesamowitej historii tego miejsca. Zwyczajowo jednak nikt nie sięga aż tak daleko, bo najbardziej żywe wydają się być legendy dotyczące II wojny światowej. Jednym z najciekawszych wątków jest osadzenie tu niemieckiego kontrwywiadu, udoskonalającego min. możliwości tak zwanej mikrokropki. Cały wątek Abwehry zainspirował Bogusława Wołoszańskiego do napisania książki „Twierdza Szyfrów”, która zresztą doczekała się ekranizacji. 

Zamek Czocha – Dolnośląska Enigma

To miejsce zdecydowanie ma w sobie coś filmowego, bo podczas organizowanych tu kolonii dla dzieci zamek Czocha zmienia się w Hogwart z Harrego Pottera. Jest to więc nie tylko średniowieczna forteca, ale też jedyna szkoła magii w okolicy! W takiej scenerii jednak chyba ciężko się uczyć i to nie tylko ze względu na legendy czy architekturę. Wokół zamku można bowiem uskutecznić wiele ciekawych wędrówek. Sam zalew zaś to miejsce idealne do wypoczynku, pływania łódką, kajakiem czy wędkowania. To kolejne z miejsc, które kojąco działają na duszę, łącząc przyjemne z jeszcze przyjemniejszym! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!