GotykKatedryKościołyNiemcyOpactwaRomanizm

10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii

Kościół św. Mikołaja w Luneburgu

Luneburg to miasto solą i gotykiem ceglanym stojące, a najlepszym tego dowodem jest kościół św. Mikołaja (niem. St. Nicolai, Lüneburg). Nie jest on najważniejszą świątynią w mieście, jednak ma w sobie coś zachwycającego: sklepienia gwiaździste, które na myśl przywodzą francuskie katedry oraz główny przykład gotyku znad Bałtyku – kościół Mariacki w Lubece. XV-wieczna bazylika jest najmłodszą świątynią średniowiecznego miasta, której historia budowy wszak do dziś pozostaje owiana tajemnicą. Wiadomo jednak, że jej wieża nie miała wiele szczęścia. Ukończoną niemal po 150 latach budowlę, w 1811 roku uderzył piorun w związku z czym dokonano rozbiórki oryginalnej konstrukcji. Zwłaszcza, że już od kilkudziesięciu lat groziło jej zawalenie. Nowa powstała dopiero u schyłku XIX wieku, świetnie dopełniając gotycką bryłę. 

Luneburg – Mała Lubeka

Oprócz wielkiego kunsztu architektonicznego warto zwrócić tu uwagę na XV-wieczny ołtarz główny z gotycką predellą. Przeniesiono je tu w 1861 roku ze zburzonego kościoła św. Wawrzyńca. W sąsiedztwie ołtarza znajduje się również brązowa chrzcielnica z 1325 roku, która oryginalnie znajdowała się w nieistniejącym kościele św. Cyriaka u podnóża Kalkberg. W obejściu znajdziemy natomiast fragmenty dawnego ołtarza głównego oraz najstarszą, datowaną na 1445 rok, panoramę miasta. Dzięki fortunnej topografii kościół św. Mikołaja wraz z innymi podziwiać można ze wspomnianego Wzgórza Kalkberg, a także z wieży ciśnień przy kościele św. Jana. Trzeba jednak wiedzieć, że i wieża św. Mikołaja również służy jako punkt widokowy. Wystarczy pokonać 234 stopnie, aby móc cieszyć się panoramą z zupełnie innej perspektywy. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Budynki sakralne są wspaniałymi i interesującymi dziećmi architektury.

    1. Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Wobec wielu z nich ciężko przejść obojętnie, a już zwłaszcza jeśli mają setki lat. ;) Dziękuję za miłe słowa!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!