10 najpiękniejszych katedr we Francji

Katedra w Paryżu 

Paryska katedra Notre Dame (fr. Cathédrale Notre-Dame de Paris) to dla wieku synonim architektury gotyckiej i katedra par excellence. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1163 roku, aczkolwiek na ukończenie prac trzeba tu było poczekać aż do połowy XIV wieku. Wielka Rewolucja Francuska odcisnęła tu ogromne piętno – lwią część wyposażenia rozgrabiono, a wnętrze, jak i dekoracje zewnętrzne, zniszczono. Jej opłakany stan w XIX wieku stał się inspiracją dla dzieła Victora Hugo – Katedra Marii Panny w Paryżu, które przyczyniło się do wielkiej renowacji obiektu. Podjął się jej Eugène Violett-le-Duc, ale jego projekt nie ograniczył się tylko do przywrócenia kościołowi dawnego splendoru, ale zakładał także wprowadzenie tu jego własnych wizji. Poza odbudową zniszczonej galerii królów czy sygnaturki dodał tu choćby słynne, spoglądające na Paryż chimery.

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Pomimo wielokrotnych zawirowań w historii obiektu, do dziś przetrwało tu kilka bezcennych dla chrześcijaństwa artefaktów. Pośród nich znajduje się kawałek drzewa z Krzyża Świętego czy korona cierniowa. Prym wewnątrz świątyni wiodą liczne XIII-wieczne witraże oraz XIV-wieczna figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus. Monumentalne, lecz w pewnym stopniu harmonijne wnętrze katedry współgra doskonale z równie harmonijną i wyważoną fasadą zachodnią. Oprócz maswerkowej galerii, różycy i galerii królów istotne są trzy portale z przepełnioną symboliką rzeźbą. Szczególnie interesujące wydaje się ukazanie sceny Sądu Ostatecznego w portalu centralnym. W porównaniu z dantejskimi wizjami z Bourges są spokojne i zaskakująco przyjazne. Niestety z pewnością jeszcze przez długi czas nie będzie nam dane zobaczyć tego na własne oczy. W związku z pożarem z 15 kwietnia 2019 roku katedra w Paryżu bowiem pozostaje zamknięta.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!