10 najpiękniejszych katedr we Francji

Katedra w Reims

Gotycka katedra w Reims (fr. Cathédrale Notre-Dame de Reims) powstała w miejscu romańskiej budowli, która spłonęła w 1210 roku. W związku z tym, że od zarania dziejów to właśnie tutaj koronowano królów Francji, jej budowa przebiegła niezwykle szybko. Już w roku później położono kamień węgielny, aby około roku 1280 zakończyć najważniejsze prace. Przez to więc nowa świątynia uzyskała niezwykle harmonijną bryłę, stając się czołowym przykładem architektury gotyckiej we Francji. Jej pełną splendoru wielowiekową historię stłumiły jednak działania armii niemieckiej z 1914 roku. W wyniku bombardowania spłonęła więźba dachowa, która przy okazji roztopiła ołowiane poszycie dachu, powodując nieodwracalne zniszczenia. Wielkie znaczenie architektoniczne, jak i historyczne w 1991 roku zawiodło katedrę wraz z przylegającym do niej pałacem biskupim oraz bazyliką św. Remigiusza na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Reims – Katedra aniołów i królów

Warto wiedzieć, że katedra w Reims została ozdobiona ponad dwoma tysiącami rzeźb spośród których liczną grupę stanowią przedstawienia aniołów. Najbardziej rozpoznawalną figurą jest tu Uśmiechnięty Anioł. Część zachodnią budowli zdominowały wysokie na 82 metry ażurowe wieże flankujące innowacyjną fasadę z aż dwoma potężnymi rozetami i wspaniałą galerią królów. Jej wewnętrzna strona skrywa zaś szereg rzeźb, pośród których umieszczono scenę zwaną Komunią Rycerza. W rzeczywistości przedstawia ona Melchizdeka podającego Abrahamowi chleb i wino. Zawieruchy wojenne nie pozostawiły tu wielu niesamowitych dzieł, wszakże architektura wnętrza to prawdziwe delicje. Mnogość nowych jak na XIII wiek rozwiązań bowiem, studiować można tu dosłownie godzinami.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!