GotykKościołyRumunia

10 kościołów warownych w Rumunii

Kościół warowny w Cisnadie

Kościół warowny w Cisnadie (rum. Biserica fortificată din Cisnădie, niem. Kirchenburg von Heltau, węg. Nagydisznódi erődtemplom) to jeden z najbardziej monumentalnych kościołów Transylwanii. Poświęcony św. Walpurgi swymi korzeniami sięga do połowy XII wieku. Jego przebudowę w stylu gotyckim wraz z ponownym ufortyfikowaniem rozpoczęto w II połowie XV wieku. Oprócz powstania dwóch pierścieni murów obronnych z wewnętrzną fosą wieżę podwyższono do 59 metrów wysokości. W przyszłości kilkukrotnie ściągnęła ona na siebie uderzenia piorunów, przez co w 1759 roku na jej szczycie umieszczono piorunochron. Jeden z pierwszych w Siedmiogrodzie. 

Gotyckie i romańskie świątynie Transylwanii

Podczas prac renowacyjnych w pierwszej dekadzie XX wieku w pobliżu chóru odkryto romańskie polichromie, przedstawiające św. Walpurgię oraz św. Piotra. Obok XVI-wiecznego poliptyku oraz dwóch ołtarzy przeniesionych tu z kościoła warownego w Bruiu to największa chluba tutejszego kościoła. Inną, choć znajdującą się dziś w sybińskim Muzeum Brukenthala, jest jeden z najstarszych krzyży procesyjnych (rum. Crucea procesională) z II połowy XIII stulecia. Według tradycji był on niesiony na czele procesji pierwszych osadników, którzy przybyli do Cisnadie. Pokryty miedzianymi płytami drewniany krzyż przedstawia ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa z jednego strony, oraz Baranka Bożego z drugiej.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

    1. Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek

Back to top button
error: Zawartość chroniona!