GotykRumunia

Malowane cerkwie rumuńskiej Bukowiny

Monastyr Sucevița

Bukowińskie monastyry otoczono potężnymi fortyfikacjami, tak aby służyły nie tylko Bogu, ale i ludziom. Spośród nich wyróżnia się Monastyr Sucevița, którego ponad sześciometrowe mury mają aż trzy metry szerokości. Dzięki takim proporcjom, w ich grubości udało się utworzyć specjalne obejście, łączące ze sobą pięć wież, które doskonale oddają ducha średniowiecznej fortecy. Nie można nie wspomnieć także o ich długości, bo sięgają około 100 metrów na każdym ramieniu. 

10 kościołów warownych w Rumunii

Monumentalne założenie w roku 1582 ufundowali Ieremia, Simion i Gheorghe Movilă. Pomimo tego, że wzniesiono go stosunkowo późno względem innych tego typu kompleksów na Bukowinie, w dużym stopniu powiela on znany nam wzór – zarówno architektoniczny, jak i dekoracyjny. Jego serce stanowi cerkiew Zmartwychwstania (rum. Biserica „Învierea Domnului”) z wyodrębnioną kruchtą. Całość ozdobiona jest najmłodszymi w regionie malowidłami, zdominowanymi przez barwę zieloną. Uwagę przykuwa tu piękna drabina cnót, prezentująca przebieg życia człowieka po śmierci. Wewnątrz z kolei warto zwrócić uwagę na obraz wotywny oraz lokalną panoramę sprytnie przemyconą do scen biblijnych. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!