Monastyr Moldovița
Monastyr Moldovița wzniesiono w 1532 roku z woli hospodara Petru Rareşa, syna Stefana III Wielkiego. Punktem wyjścia dla niego był zniszczony, prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi, poprzedni klasztor z początku XV wieku. Jego ozdobą jest cerkiew Zwiastowania (rum. Biserica „Buna Vestire”) – budowla na planie treflowym (z trzema apsydami), cechujący niemal wszystkie tego typu obiekty północnej Mołdawii. Abstrahując od utartego schematu z jej bryły wyodrębniono przedsionek z potężnymi ostrołukami.
Kościół warowny w Biertanie
Jej największą ozdobą są utrzymane w żółtej tonacji malowidła zewnętrzne z I połowy XVI wieku. Bogactwo stylistyczne przedstawionych tu scen wskazuje, że pracować mogło przy nich kilku malarzy. Do najważniejszych należą tu: przedstawienie akatystu (hymnu ku czci Bogurodzicy) na fasadzie południowej wraz z dobrze zachowanym oblężeniem Konstantynopola przez Persów oraz Drzewo Jessego z wizerunkami antycznych myślicieli. Wewnątrz ważna jest scena Ukrzyżowania, a także XVI-wieczny ikonostas. Warto wiedzieć, że w tutejszym muzeum zachowały się średniowieczne hafty i manuskrypty, jak też XVI-wieczny tron książęcy.
Po prostu piękne. Lubię zwiedzać takie miejsca. Mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć te cerkwie na żywo jeszcze w tym roku…
Zdrowia!
Trzymam kciuki, aby udało się to jak najszybciej! ;)
Również dużo zdrowia życzę! Darek