10 najpiękniejszych kościołów ceglanych w Polsce

Katedra w Toruniu

Oddana pod opiekę świętym Janom katedra w Toruniu to obok katedry w Chełmży najstarszy kościół ziemi chełmińskiej. Ponad wszelką wątpliwość to jedno z ważniejszych miejsc na terenie naszego kraju. Potwierdzają to choćby liczne wizyty królów Polski oraz uroczystości, które miały tu miejsce na przestrzeni wieków. Właśnie tutaj ochrzczono naszego wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika i to tutaj znajduje się drugi największy średniowieczny dzwon w Polsce – Tuba Dei z 1500 roku. Dodatkowo od 1997 roku Toruń zajmuje zaszczytne miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Trwającą ponad dwieście lat budowę kościoła rozpoczęto w połowie XIII wieku. Podobnie jak bazylika Mariacka w Gdańsku, od początku swojej historii związany był on z zakonem krzyżackim, a także lokalnymi patrycjuszami. Na przestrzeni wieków stał się on świadkiem wyboru rajców miejskich oraz miejscem pochówku ich resztek doczesnych – aż do nadejścia Reformacji. Wtedy to świątynia utraciła swoje znaczenie na rzecz kościoła Mariackiego. W kolejnych wiekach Toruń kilkukornie musiał mierzyć się z wojskami wroga, ale katedra przetrwała zarówno bombardowanie Szwedów, jak i działania II wojny światowej.

Katedra w Toruniu i legendarny Tuba Dei

Dzięki temu też podziwiać możemy tu prawdziwą kopalnię średniowiecznych skarbów. Pośród nich wymienić trzeba liczne ołtarze z tryptykiem św. Wolfganga na czele. Na szczególną uwagę zasługują również XIV-wieczne malowidła z prezbiterium (np. z przedstawieniem Drzewa Jessego), XIV-wieczny krucyfiks czy rzeźba unoszonej przez anioły św. Marii Magdaleny z początku XV wieku. Intrygująca jest również figura Pięknej Madonny na konsoli z Mojżeszem, będąca XX-wieczną kopią zrabowanej przez hitlerowców rzeźby. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!