10 katedr Niemiec w cieniu kolońskiej archikatedry

Katedra w Xanten

Katedra św. Wiktora w Xanten (niem. Xantener Dom) to bardzo ciekawy przykład zarówno pod względem architektury, jak i samego nazewnictwa. Szczególną uwagę przykuwa tu zgrabne połączenie masywnych romańskich form bliźniaczych wież z lekkością gotyckiej architektury korpusu nawowego. Przebudowę w tym stylu w roku 1263 zainicjowali bracia Friedrich (proboszcz Xanten) i Konrad von Hochstaden (arcybiskup Kolonii). Trwające niemal trzy wieki prace zakończono w roku 1544. W czasie tym działająca w Xanten kapituła ozdobiła swój kościół ogromną ilością sakralnych klejnotów, a wiele z nich przetrwało do naszych czasów. Podziwiać je można wewnątrz kościoła, jak i w przylegającym do niego Muzeum Kapituły (niem. Stiftsmuseum Xanten). Wracając jednak do nazwy, katedra w Xanten to jedna z niewielu katedr, która nie zawdzięcza swojego tytułu siedzibie biskupiej, bo bądź co bądź jej fundator urzędował w Kolonii, ale ogromnemu znaczeniu dla regionu.*

Kolonia i okolice (Paderborn, Xanten, Kleve)

Ilość zgromadzonych tu średniowiecznych artefaktów jest o tyle zadziwiająca, że podczas II wojny światowej Xanten niemal zmieciono z powierzchni ziemi. Mimo to jednak katedrze w pewnym stopniu udało się uniknąć całkowitego zniszczenia. Wśród artefaktów o największej wadze podziwiać możemy piękny XVI-wieczny ołtarz główny z dwunastoma srebrnymi relikwiarzami pod postacią herm. W centralnej przechowywane są relikwie rzymskiego męczennika, któremu poświęcona jest ta świątynia. Na uwagę zasługuje też XVI-wieczny ołtarz Najświętszej Maryi Panny z predellą, zdobioną niesamowitą rzeźbą konarów Drzewa Jessego. Poza nimi warto przyjrzeć się też innym ołtarzom z XV i XVI wieku – św. Marcina, św. Antoniego czy św. Mateusza, a także ołtarzom z późniejszych okresów. Całości dopełnia XIV-wieczne lektorium oraz 28 rzeźb nawy głównej nad którymi pracowano ponad trzysta lat (w. XIV-XVI).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!