10 katedr Niemiec w cieniu kolońskiej archikatedry

Katedra w Miśni

Trzeba przyznać, że gotycka katedra w Meissen (pol. Miśnia) pod wezwaniem świętych Jana i Donata (niem. Meißner Dom) wraz z przylegającym do niej zamkiem Albrechtsburg tworzą jeden z najbardziej spektakularnych duetów w kraju. Pierwsza budowla powstała tu z okazji utworzenia biskupstwa miśnieńskiego na polecenie cesarza Ottona I w 968 roku. Jej przebudowę w stylu gotyckim rozpoczęto zaś trzy wieki później, aczkolwiek już w 1480 roku nieukończony projekt zarzucono. Katedrę z potężnym westwerkiem dopiero na początku XX wieku zwieńczono neogotyckimi ażurowymi hełmami, nadając jej ostateczną formę.

Katedra w Meissen – Gwiazda na saksońskim Akropolu

Z pozoru surowe wnętrze świątyni to prawdziwa kopalnia średniowiecznych cudów. Pierwsze ich nagromadzenie spotkać można w jej chórze. Oprócz kolorowych witraży i XVI-wiecznego tryptyku umieszczono tu cztery naturalnej wielkości figury z XIII wieku. Podobnie jak w Naumburgu, przedstawiają one fundatorów świątyni – Ottona I i jego małżonkę Adelajdę Burgundzką oraz jej opiekunów – świętych Jana Ewangelistę i Donata. Na przeciwległym krańcu świątyni z kolei,  w 1420 roku utworzono mauzoleum Wettynów. W tak zwanej Kaplicy Książęcej złożono min. księcia-elektora Fryderyka I Walecznego, a także Barbarę Jagiellonkę, córkę króla Kazimierza Jagiellończyka. Na uwagę zasługuje tu bogato zdobiony portal z tympanonem Koronacji Najświętszej Maryi Panny nad którym górują pinakle z dwunastoma apostołami i aniołami oraz Pantokratorem w towarzystwie Najświętszej Panienki i św. Jana Ewangelisty (Deesis). Nie można też zapomnieć, że to w katedrze znajduje się zbiór dzieł warsztatu Cranacha.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!