Zamek Bad Muskau i Park Mużakowski

Rakotzbrücke

Warto wspomnieć, że zupełnie niedaleko znajduje się jedno z bardziej magicznych i fotogenicznych miejsc. Chodzi tu oczywiście o leżący w miejscowości Kromlau Rakotzbrücke, czyli tak zwany diabelski most. Jego stroma trzydziestopięciometrowa konstrukcja w połączeniu z odbiciem w wodzie tworzy iluzję okręgu. Inspirowana romantycznymi kompozycjami z Wieków Średnich powstawała w latach 60 XIX wieku.

Jej twórcą był architekt Friedrich Hermann Rötschke. Tego typu mosty łączono z diabłem dlatego, że wierzono iż coś tak wspaniałego nie mogło zostać stworzone przez człowieka. Iście szatańska budowla od dawna stanowi główny cel amatorów fotografii o każdej porze dnia i nocy. Zauważyłem to zwłaszcza w roku 2022, kiedy po siedmiu latach udało mi się odwiedzić to miejsce ponownie. Dziś tętni ono życiem bardziej niż kiedykolwiek, a park i most to prawdziwa maszyna do zarabiania pieniędzy… :)

10 miast w Niemczech, które pokochacie!

Literatura:

Poprzednia strona 1 2
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Zamek wygląda tak, że można byłoby go dopasować do kreskówek Disneya :) Ale mnie najbardziej zachwycił most i jego okolice! O tam to był połaziła, a zdjęcia z tego miejsca są rzeczywiście absolutnie rewelacyjne!

  1. Most jest zdecydowaną perłą w tej okolicy w moim odczuciu. Zamek jest ładny, aczkolwiek już sam jego wygląd zewnętrzny budzi we mnie mieszane uczucia ;) Mam po prostu nieco inne oczekiwania, co do zamków. Jeśli od Disneya chodzi to ciężko mi się zgodzić. Odkąd byłem w Eltz czy Cochem żaden inny nie jest w stanie przejąć tego zaszczytnego tytułu!

 2. Bardzo lubię te Twoje ambasadorowe polecanie tego co warto, w miejscach gdzie nikt by się tego nie spodziewał. Zamek i park wyglądają na bardzo warte odwiedzenia! A i historia ciekawa.

  1. Warte, zawsze warto! Ambasadorowe? :) Cóż, Berlin i Paryż są od dawna zbyt majnstimowe, więc szukam inspiracji tam gdzie większość się ich nie spodziewa. Jestem zaszczycony zatem!

 3. Nad jednym ubolewam, oglądając takie budowle – są zbyt idealne. To niedorzeczne, prawda? Na remonty takich zamków łoży się ogromne kwoty, pracują nad tym dziesiątki konserwatorów, a potem jakiś podrzędny turysta stwierdza, że zbyt idealnie to wygląda :) No ale takie mam właśnie odczucia. Dlatego takie miejsca omijam, kierując swoje kroki raczej do ruin zamków, gdzie mogę podziwiać surowe resztki murów.

  1. Wręcz odwrotnie, rozumiem Twój ból. Ta budowla jest zbyt idealna i mnie też nie pociąga, wręcz odrzuca. Ciekawa historia i okolice rekompensują jednak jego rekonstrukcję :)

  2. Myślałam, że tylko ja tak mam, że nie lubię zwiedzać zachodniej Europy, bo często jest zbyt wychuchana, „wycacacna”, piękna niczym bombonierka obwinięta w celofanik, przewiązana wstążeczką i podana na tacy.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!