Katedra w Moulins
Oczywiścielista tych mniej znanych 10 średniowiecznych katedr we Francji nie kończy się na Nowej Akwitanii czy Bretanii. Właściwie chyba w każdym regionie znaleźć można obiekt leżący zupełnie poza światłem reflektorów. W Owernii-Rodanie-Alpach jest to z całą pewnością katedra w Moulins (fr. Cathédrale Notre-Dame-de-l’Annonciation de Moulins). Ten przypadek jest o tyle ciekawy, że obecna świątynia biskupia pierwotnie nią nie była. W X wieku, jako niewielka kaplica należała do opactwa Cluny, aby w XII wieku zwierzchnictwo nad nią przejęło Souvigny. Kiedy wszak Burbonowie założyli tu swoją rezydencję, u schyłku XIV wieku ustanowiono kolegiatę i przystąpiono do rozbudowy kaplicy, która zakończyła się w roku 1550.
Dopiero w roku 1788 król Ludwik XVI podjął decyzję o powołaniu tu biskupstwa, choć jego starania udaremniła Wielka Rewolucja Francuska. Temat ten ponownie podjęto w roku 1822 i już rok później dawna kolegiata była główną siedzibą nowoutworzonej diecezji Moulins. To z kolei wymusiło rozbudowę świątyni, która rozpoczęła się w roku 1854. Według wczesnych zamierzeń miał być to duży kościół z nawą poprzeczną i dwuwieżowym masywem zachodnim. Ostatecznie plan ten okrojono o jedno przęsło oraz transept. Nareszcie w roku 1888, czyli sto lat po decyzji Ludwika XVI, katedra Najświętszej Maryi Panny przybrała znaną nam dziś formę.
10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!
Chlubą dzisiejszej katedry nie jest jednak jej stylizowana na wiek XIII bryła, ale słynny Tryptyk Mistrza z Moulins (fr. Le triptyque du Maître de Moulins) z początku XVI wieku. Pełne alegorii arcydzieło pod wpływem malarzy flamandzkich przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus w towarzystwie fundatorów obrazu. Innym bezcennym artefaktem w świątyni jest XI-wieczna figura Czarnej Madonny (fr. Vierge noire de Moulins). Z Ziemi Świętej przywieźli ją tu Burbonowie. Od kiedy w 1655 roku ocaliła miasto przed pożarem, mieszkańcy oddają jej szczególną cześć. Poza tym uwagę zwraca również wspaniała grupa Złożenia do Grobu z XVI wieku. Istotny jest także zbiór witraży z przedstawieniami licznych darczyńców z XV i XVI wieku.