Katedra w Saintes
Poświęcona św. Piotrowi katedra w Saintes (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Saintes) jest już trzecią z kolei świątynią w tym miejscu. Pierwsza swymi korzeniami sięgała wieku VI, druga zaś pojawiła się tu sześć wieków później. Po oblężeniu miasta przez wojska Henryka II Plantageneta niemal cudem udało się ją uratować, ale u progu Wojny Stuletniej z Anglią biskupi z rodu Rochechouart zapragnęli przebudowy. Za wzór obrali więc katedrę św. Piotra w Poitiers – halę w stylu gotyku płomienistego.
W połowie XV wieku rozpoczęto prace, których pierwszy etap skupił się nietypowo na wieży zachodniej, ale już przy wznoszeniu korpusu nawowego zdecydowano się na bazylikę z dwiema nawami bocznymi. Niestety w 1568 roku kościół padł ofiarą protestantów przez których zniszczeniu uległo jedenaście z piętnastu kaplic i zawaliły się sklepienia naw. W związku z tym, aby ratować budowlę przed całkowitym ruiną raz jeszcze okrojono jej projekt. Pomimo tego, że ominęła ją niszczycielska siła rewolucji, katedra w Saintes wygląda dziś jakby zastygła w środkowej fazie budowy.
Katedra w Orleanie – Nie całkiem gotycka
Wrażenie to potęguje drewniane sklepienie nawy głównej czy iluzjonistyczne sklepienia kaplic pokrytych drewnianymi płytkami. Wnętrze katedry jest zresztą dość surowe, aczkolwiek znajduje się tu kilka elementów wartych uwagi. Z pewnością należy do nich XVIII-wieczny prospekt organowy z rzeźbą króla Dawida grającego na lirze, XIX-wieczna figura Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus z kaplicy Notre-Dame-des-Victoires czy XIX-wieczne cyborium za ołtarzem głównym. Największym skarbem jest jednak portal główny, będący jednym z najpiękniejszych przykładów późnogotyckiej rzeźby w zachodniej Francji. Ponadto od strony południowej do katedry przylega krużganek z którego podziwiać można rozmach planowanej pierwotnie budowli.