Blog

Przewodnik po francuskich kościołach. Święta Francja

Święta Francja to pierwszy polski przewodnik po francuskich kościołach wieków średnich. Zarówno tych znanych i opisywanych wcześniej na moim blogu, jak i tych mniej znanych, o których nigdy dotąd nie udało mi się naskrobać nic więcej. W środku ponad pół miliona znaków na 404 stronach opisów 101 obiektów i ponad 400 zdjęć wykonanych w ciągu moich ostatnich podróży. Takiej książki na rynku jeszcze nie było! 

W tym krótkim tekście po krótce opowiem Ci o tym nieco szerzej, co znajduje się w książce, a także nieco o samym procesie tworzenia.

Przewodnik po francuskich kościołach

Święta Francja, czyli właściwie przewodnik po francuskich kościołach doby średniowiecza, powstała niejako zwieńczenie dekady moich podróży po Francji. Szczególnie ostatnimi czasy uskuteczniłem ich bardzo dużo, a napisanie książki i tak zawsze „siedziało mi gdzieś z tyłu głowy”. Zbliżająca się również rocznica bloga, która przypadała na 31 października – jakiś rok temu – uprzytomniła mi, że może warto wreszcie usiąść i dokończyć to, co zacząłem dawno temu… Poza tym też wiele osób dookoła raz po raz pytało o książkę i gdyby nie kosmiczne koszta tego przedsięwzięcia, to zapewne już dawno temu byłaby ukończona. 

Szczególnie wszak powinienem podziękować jakiejś polskiej przewodniczce, która oprowadzała ludzi w bazylice w Saint-Quentin. To, co ona tam wygadywała brzmiało, jak byśmy byli w zupełnie innych miejscach, ale w tym samym czasie. No i podziękowania dla pana, który kradł moje teksty i publikował je w swoich książkach, co odkryłem jesienią 2021 roku. Wtedy też opublikowałem ostatnie teksty o katedrach w Reims, Troyes, Chartres oraz Poitiers i odechciało mi się blogowania na długi czas. Zresztą stali czytelnicy zapewne zauważyli rzadziej pojawiające się nowości i „zapętlone” posty na FB ukazujące właściwie znane już dobrze miejsca. 

Proces tworzenia

Nie wiedziałem jeszcze wtedy, jak to do końca rozegrać, bo publikacja o Francji jest niezwykle delikatną sprawą przez wzgląd na prawo panoramy. Zanim więc wykrystalizował się ostateczny projekt, który zawęziłby setki wspaniałych obiektów, o których bardzo chciałem napisać, musiałem poświęcić godziny na czytanie ustaw, precedensów i konsultacje z prawnikami od spraw właśnie tego typu. To dość zawiły temat, ale udało się go jakoś ogarnąć.

Proces tworzenia był więc długi, ale dzięki temu część tekstów pojawiała się jako wpisy blogowe. Kiedy w końcu miałem już finalną listę, która ulegała jeszcze drobnym modyfikacjom w trakcie kolejnych wizyt we Francji, pisałem dalej. Pierwotnie bowiem chciałem wykorzystać teksty z bloga, ale po zebraniu całości stwierdziłem, że nie trzyma się to za bardzo kupy. Trzeba było więc wszystko skompresować, bo od początku ustaliłem sobie twarde wytyczne, co do liczby stron na obiekt (katedry i opactwa max. 4, kościoły i kaplice max. 2). Jak można się domyślać, nie wyszło. Materiału miałem przynajmniej na dwie książki, więc niektóre obiekty dostały więcej stron (6), a niektóre po prostu okroiłem. Napisanie Świętej Francji było wszak dopiero początkiem żmudnej pracy, która nadeszła wraz z przygotowaniem jej do druku. Ale o tym, może innym razem, bo nadal nie otrząsnąłem się po nieprzespanych nocach korekty.

Święta Francja w środku

Święta Francja została podzielona według regionów:

  • GRAND EST & BURGUNDIA-FRANCHE-COMTÉ (21)
  • HAUTS-DE-FRANCE & ÎLE-DE-FRANCE (14)
  • NORMANDIA (17)
  • BRETANIA (7)
  • REGION CENTRALNY – DOLINA LOARY & KRAJ LOARY (10)
  • NOWA AKWITANIA (10)
  • OKSYTANIA & PROWANSJA-ALPY-LAZUROWE WYBRZEŻE (11)
  • OWERNIA-RODAN-ALPY (11)

Warto jednak zauważyć, że pierwsze trzy rozdziały mają najwięcej obiektów, bo to kolebka mojego ukochanego gotyku, więc nie wyobrażam sobie, że mógłbym nie umieścić takich perełek, jak: L’Épine, Amiens, Rouen, Reims, Strasburg, Laon, Noyon, Soissons, Sens, Senlis czy Beauvais, a tu już całkiem pokaźny zbiór. Patrząc więc z tej perspektywy, wybór 101 obiektów to wciąż zbyt mało. Z drugiej strony jednak robi się z tego poważna lektura.

Obiekty zostały opisane mniej więcej w podobny sposób, choć z różnym naciskiem na historię czy architekturę. W niektórych przypadkach architektura musiała ustąpić miejsca historii, bo ta wydawała mi się ciekawsza. W innych zupełnie na odwrót. Poza tym, po studiowaniu masy źródeł próbowałem ustalić daty budowy tych obiektów, co zebrałem w specjalnych ramkach. Wraz z najważniejszymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę podczas wizyty w danym miejscu. Lub innymi istotnymi faktami. 

Niektóre obiekty wzbogaciłem o legendy, bo stwierdziłem, że to coś, co często jest pomijane w przewodnikach. Właściwie nie widziałem przewodnika z legendami w środku, a nierzadko są one niezwykle ciekawe i nadają kościołom zupełnie innego wymiaru. Jak np. legenda o św. Dionizym w Saint-Denis, który aż z Montmartre spacerował do miejsca swej bazyliki z głową pod pachą. Zobaczysz w książce, że to nie jedyny taki przypadek. ;) Poza tym starałem się przemycić do tekstu jakieś ciekawostki, typu: hodowla fasoli, złodzieje relikwii, czy smok pożerający panny młode. Nie jest to więc absolutnie publikacja naukowa, a próba stworzenia czegoś dostępnego dla zwykłego zjadacza chleba. Takiego jak ja.

10 średniowiecznych katedr we Francji, których mogliście nie znać!

O ile więc, ramki czy legendy nie pojawiają się wszędzie, o tyle ramki z innymi wartymi uwagi obiektami sakralnymi pojawiają się zawsze. No chyba, że jest w danym mieście znajduje się więcej ciekawych obiektów. W tym przypadku zrezygnowałem z podwójnych ramek (np. Troyes czy Reims). 

Poza tym na wstępie umieściłem kilka istotnych dat z historii Francji w kontekście kościołów. A także kilka terminów, które pojawiają się w książce, a które warto znać. Na końcu zaś znalazł się wokabularz ze zwięzłymi wyjaśnieniami z zakresu architektury oraz obszerna bibliografia. To źródła wiedzy dla szczególnie zainteresowanych tematem. ;) Poza tym rzeczy w tej książce nie pochodzą z kosmosu, a z innych książek.

10 najpiękniejszych katedr we Francji

Co jeszcze? Mnóstwo, bo ponad 400 zdjęć, które wykonałem własnymi rękoma w latach 2015-2024. Wielu z nich nigdy nigdzie nie publikowałem, ale oczywiście są tu też zdjęcia, które być może już znasz. Niektóre, jak np. te z Chartres wydawały mi się zbyt dobre, aby ich tu nie umieścić. A i jeszcze – mapki regionów z zaznaczonymi obiektami, które ułatwią planowanie podróży.

No dobrze, w telegraficznym skrócie, chyba tyle. Mam nadzieję, że Święta Francja sprawi, że Twoje podróże po Francji będą znacznie przyjemniejsze. W końcu lepiej wiedzieć, co się zwiedza, a do tej pory na polskim rynku nie było podobnych pozycji. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup przewodnika, to już teraz bardzo Ci dziękuję! Twoje zaufanie wiele dla mnie znaczy. 

W przypadku pytań, zapraszam do kontaktu. Na przykład przez media społecznościowe lub e-mail, który znajdziesz w zakładce KONTAKT: https://sekulada.com/info/kontakt/.

Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!