10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Kościół w Bobolicach

Kolejnym zabytkiem sakralnym w tym zestawieniu 10 miejsc na Dolnym Śląsku jest kościół w Bobolicach poświęcony Matce Boskiej Bolesnej. Jego monumentalna wręcz bryła podporządkowała sobie opustoszałą dolinę, będąc niczym latarnia morska pośród pól uprawnych. Na pierwszy rzut oka znaczna część budowli przejawia cechy późnego baroku, co zawdzięcza przeprowadzonej tu pod koniec XVIII wieku przebudowie. Ta jednak nie została ukończona, o czym świadczy chociażby nieotynkowana część gotyckiego korpusu. 

Kościół Pokoju w Świdnicy – W geście pojednania

W XVI wieku wzniesiono tu bowiem sanktuarium związane z nasilającym się kultem maryjnym. Jego podstawą była ok. 60-centymetrowa pietà z XV wieku, której opieką zajął się ród von Reibnitzów – fundatorów gotyckiego kościoła. Aż do czasów II wojny światowej do Bobolic przybywały tabuny wiernych, co diametralnie zmieniło się po 1945 roku. Dziś jest tu nadzwyczaj spokojnie, a miejsce wydaje się być zapomniane przez Boga i ludzi. Niełatwo też zajrzeć do wnętrza świątyni, ale podobno istnieje taka możliwość po niedzielnej mszy, ok. 11:30. Warto zadać sobie trochę trudu, aby zobaczyć legendarną figurę oraz barokowe wnętrze obiektu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button